Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkarıp bütün dünyaya göstereceğiz. 2025’te ilk uçuşunu yapacak Milli Muharip Uçağımız, Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak 2029’da göklerdeki yerini alacaktır.” dedi.

Erdoğan, Kahramankazan’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün Türk savunma sanayii ülkemizin en önemli sektörlerinden biri haline geldi. Savunma sanayisinde olmamız gereken hangi teknoloji alanı varsa hepsinde varız.

Şimdilik HİSAR’ları yaptık, yakında SİPER’i ve daha ötesini de tamamlayacağız. Savunma sanayii projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara, sektörün yıllık cirosu 1 milyar dolardan 10 milyar dolara yükselmiştir. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde artık dünyanın ilk 3 ülkesi içindeyiz.

Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkarıp bütün dünyaya göstereceğiz. Bu merkez, Milli Muharip Uçak projemizin kalbi olacaktır. 2025’te ilk uçuşunu yapacak Milli Muharip Uçağımız, Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak 2029’da göklerdeki yerini alacaktır.

Savunma sanayinde artık daha planlı daha sistematik ve orta-uzun vadeli hareket edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Mehmetçiğimizin, polisimizin, jandarmamızın kullandığı silahları kimseye muhtaç olmadan üretmek için bu alana milli hassasiyetlerle eğiliyoruz. Üretebileceğimiz ürünlerin yurt dışından tedarikine rıza göstermeyeceğiz. Savunma sanayimizi geliştirmek ve güçlendirmek önceliğimiz olmaya devam edecek.”