Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu ana kadar 163 milyar liralık mevduat, kur korumalı sisteme geçmiştir.” dedi.

Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“İnşallah önümüzdeki yıl bu zamanlar bambaşka bir Türkiye fotoğrafıyla karşınıza çıkacağız. Önümüze gelen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için daha çok çalışacağız. Kısır hesaplarla hareket ederek, içinden geçtiği kritik süreçte ülkemize zarar verenleri affetmeyeceğiz.

“163 MİLYAR LİRALIK MEVDUAT SİSTEME GEÇTİ”

Şu ana kadar 163 milyar liralık mevduat, kur korumalı sisteme geçmiştir. Bankaların, darphanenin ve altın rafinerilerinin içinde yer aldığı mekanizmayla vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz. Yastık altı altınları ekonomiye kazandırmak için yaptığımız çalışmalar sürüyor.

Kredi Garanti Fonu desteğiyle, istihdamı koruma ve geliştirme öncelikli işletme ve yatırım kredileri vermeye yönelik paketin hazırlığı bitmek üzere. Türkiye’yi, herkesin işini de tasarrufunu da Türk lirasıyla yaptığı bir yer haline getirmek için destek istiyoruz.

OMİCRON VARYANTI

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere pek çok coğrafya Omicron varyantının etkisi altında kıvranıyor. Ülkemizin bilim insanlarının geliştirdiği ve ülkemizdeki tesislerde üretimine başlanan TURKOVAC aşımız sayesinde artık kendimize daha güvenle bakıyoruz. 

Tarım ürünleri zararlarının karşılanması konusundaki eksiklikleri tamamlamak için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) üzerinden 200 milyon liralık bir kaynak daha ayırıyoruz. Bu meblağ en kısa sürede Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Kastamonu, Mersin, Muğla, Osmaniye, Rize, Sinop ve Van’daki hak sahiplerine dağıtılacak. Prim ve posa desteğiyle birlikte önümüzdeki dönem için üreticilerimize ton başına 875 liralık pancar bedeli ortaya çıkıyor.

Elektrik tüketim desteği programı kapsamında 2,1 milyon haneye toplamda 6,4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. 50,4 milyon liralık ilave kaynakla 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz.

AFAD koordinasyonunda 10 sivil toplum kuruluşunun (STK) desteğiyle Afganistan’a 700 ton gıda, giyim, sağlık ve acil ihtiyaç ürünü taşıyan iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz.”