Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçilerinin ücretlerine ilişkin, “Yüzde 2,5’lik bir artış daha ilave ediyoruz. Böylece işçilerimizin ücretlerinde yüzde 28’i bulan bir artış sağlamış oluyoruz. Yaklaşık 700 bin kamu işçisini doğrudan ilgilendiren bu artış için gereken düzenleme kısa sürede yapılacaktır.” dedi.

Erdoğan, NTV ve Star TV’nin özel yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İSTANBUL’DAKİ OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI

“Ne yazık ki daha önceki uygulamaları bile devam ettiremeyen bir yönetim elinde İstanbul. Biz, İstanbul’umuzu kaderine terk edemeyiz. 03.00’a kadar takip ettim, arkadaşlarımla irtibat halinde oldum, kara yollarındaki çalışmaları koordine ederek izledim. Bu tam anlamıyla basiretsizliktir. Kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Kış mevsimine girerken bütün tedbirlerinizi almalısınız.

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine genel bütçeden aktarılan paylar, 2019’dan bu yana aşağı yukarı 2 kat artırılmıştır. CHP’li belediyelerin projeleri engelleniyor iddiası koskoca bir yalandır. Kimseyi engellemiyoruz. Onlar kendi beceriksizlikleri, kötü yönetimleri, yanlış tercihleri sebebiyle belediyeyi borç batağına sokmuştur.

İRAN’DAN DOĞAL GAZ AKIŞININ KESİLMESİ

Bizim İran’a borcumuz söz konusu değil, tam aksine bu iddialar yalandır. 2021’de vatandaşların elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gazda yüzde 75 sübvansiyona gidilmiştir. 2022’de de benzer sübvansiyonlar devam edecek.

(Kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılım fonu) Biz önümüzdeki döneme çok iyimser bakıyoruz. Son dönemde döviz kurundaki istikrarlı seyir, bu iyimser bakışımızı destekliyor. 25 Ocak itibarıyla büyüklük 203 milyar lirayı aştı. 58,6 milyar lirası döviz hesaplarından dönüşen tutar.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek, barış ortamının yeniden tesisine giden yolu açabiliriz. Rusya’nın, Ukrayna’ya silahlı saldırı ve işgal yoluna gitmeyeceğini temenni ediyorum. Böyle bir adım Rusya ve bölgemiz için akılcı bir hareket olamaz.

SEDEF KABAŞ’IN TUTUKLANMASI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), ‘Cumhurbaşkanına hakaret maddesinin kaldırılması’ teklifi tam bir garabet. Milletin evi dediğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim merkezine ‘ahır’ benzetmesi tümüyle bu aziz millete hakarettir, edepsizliktir. Cumhurbaşkanlığı makamının hedef alınması söz konusu. Biz, Cumhurbaşkanlığı makamının izzetini korumakla yükümlüyüz.

(Nuri Gökhan Bozkır) Bu kişi Hablemitoğlu cinayeti zanlısı olarak şu anda ülkemiz yargısına hesap veriyor.

KAMU İŞÇİSİNE EK ZAM

Yüzde 2,5’lik bir artış daha ilave ediyoruz. Böylece işçilerimizin ücretlerinde yüzde 28’i bulan bir artış sağlamış oluyoruz. Yaklaşık 700 bin kamu işçisini doğrudan ilgilendiren bu artış için gereken düzenleme kısa sürede yapılacaktır.

(İsrail’le ilişkiler) İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un, şubatın başında ziyareti söz konusu. Bu ziyaretle birlikte İsrail-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlayabilir.

SEZEN AKSU’NUN ŞARKI SÖZLERİ

Benim oradaki hitabımın muhatabı Sezen Aksu değildir. Aksu, Türk müziğinin önemli bir ismidir, insanımızın duygularına tercüman olmuş bir sanatçımızdır. Cumhurbaşkanı olarak insanımızın hangi inançtan olursa olsun dini değerlerine, kutsalına laf edilmesine müsaade etmem. Burayı birbirinden ayırmamız lazım.”