Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, “İstanbul’daki görüşmelerden taraflar ve uluslararası toplumun mutmain olacağı neticenin alınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’ndeki “Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı”nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Son iki yılda 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. Bugüne kadar 19 ülkeye 6,3 milyon doz aşı hibesi yaptık.

RUSYA-UKRAYNA

İki komşumuz arasında başlayan çatışmaların son bulması için yoğun diplomatik çalışmalar gerçekleştirdik. Taraflar somut ilerleme kaydetti ancak Buça ve İrpin’den görüntüler, Kramatorsk’ta sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü. İki komşumuz arasında önce ateşkesin, ardından da kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır. İstanbul’daki görüşmelerden taraflar ve uluslararası toplumun mutmain olacağı neticenin alınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması temelinde diyalog yoluyla barışçı bir çözüm bulunabileceğine gönülden inanıyorum. Mesnetsiz iddiaların ve sığ değerlendirmelerin aksine Ukrayna bağlamındaki gelişmeler, NATO ve ittifak içinde Türkiye’nin önemini açıkça ortaya koymuştur.

TERÖRLE MÜCADELE

Mücadelemizi terörü ülkemiz, bölgemiz ve tüm insanlık için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarana kadar sürdürmekte kararlıyız. Terör örgütlerine finans temin eden kaynakların kesilmesi noktasında tüm dostlarımızın güçlü desteğini beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Ermenistan’la normalleşme sürecini samimiyetle sürdürüyoruz. Tarihi, kültürel ve beşeri bağlarımızın olduğu Balkanlar’da yeni gerilimin önüne geçilmesi, istikrarın muhafazası için gayret sarf ediyoruz.

Mescid-i Aksa’da yapılanları görüyoruz. Bu, bizler için gerçekten üzüntü kaynağıdır. Bundan sonraki süreçte temenni ederim ki bunları bir daha yaşamayız.”