Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

“10 Büyükelçi” krizinin hem Türkiye’nin hem de dünya gündeminin ilk sıralarında yer aldığını söyleyen İsmet Özçelik, “Bugün de baktığımızda dünya basınında en çok konuşulan konularından biri. 10 büyükelçi Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için açıklama yayınlamıştı. Gerekçe olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını göstermişlerdi. Türkiye, AİHM uyma konusunda bir taahhüdü var. Fakat bu kararlara uymayan başka ülkeler de var. Örneğin, Yunanistan. AİHM’nin Batı Trakya konusunda verdiği kararları 13 yıldır uygulamıyor. Avrupa ülkelerinden bu tarz bir açıklama gelmedi. 10 büyükelçinin ortak bir açıklama yapması temayüllere uygun bir açıklama değil. ‘Burada başka bir şey var’ görüşü öne çıkıyor. Birileri krizi tırmandırmaya mı çalışıyor? sorusu gündemde. Bugün Kabine toplantısı var ve bu konunun da toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.” dedi.

ABD’DE HALKBANK KARARI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temyiz Mahkemesinin Halkbank’ın yargılanmasının mümkün olduğu yönünde karar vermesini değerlendiren Özçelik, “Bu da çok ilginç gelişmelerden biri. Son günlerde o kadar çok üst üste olay meydana geldi ki; Türkiye paket bir saldırı ile karşı karşıya. Bu da bunların bir parçası. Bugüne kadar bu dava sürüncemede kalmıştı. Birden bu dava hareketlendi. Şu anda da davanın yürütülmesine karar verildi. ABD’de bu davayı yakından takip edenler kararı şöyle değerlendirdiler; ‘ABD, bu davayı Türkiye’ye tehdit olarak kullanıyor. İstediklerini yaptırmak için baskı aracı olarak tutuyordu. ABD’de bunu herkes bilir. Yeni bir aşamaya geçilmiş durumda.’ Bu dava Türkiye’de ciddi bir dalgalanma yaratacak. Ekonomide sıkıntıları artıracak bir durum. Bundan en büyük zararı da iktidar görecek. Sanki ABD bir karar vermiş; ‘Türkiye’de iktidarı devireceğim’ diyor. Zaten Biden seçim öncesinde taahhüt etmişti, daha sonra da tekrarladı.” diye konuştu.

ABD’DE EKONOMİ BIÇAK SIRTINDA GİDİYOR

İsmet Özçelik, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın enflasyona dair açıklamaları için de şunları söyledi:

“ABD Merkez Bankası uzunca bir süre bu durumun geçici olduğunu söylüyordu. ABD’deki yatırımcılar da bunu baz alarak hareket ediyorlardı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonun geçici olmadığını kalıcı olduğunu belirtmişti. Bu görüş FED içinde de giderek kuvvetleniyordu. Bu devam edecekse yatırımcılar güvenli liman olarak başka kaynaklara yönelebilecekti. FED başkanı da bu noktaya gelmiş durumda. Powell, yüksek enflasyonun gelecek yıla kadar sürebileceğini ifade etti. Şimdi bu durum ABD ekonomi piyasasındaki oyuncular için önemli. Önümüzdeki günlerde buna uygun hareket etmeleri bekleniyor. Bu da dünya ölçeğinde emtia fiyatlarını etkileyebilir. İnsanlar dolardan buralara kayabilir. ABD ekonomisi için bu durum oldukça önemli. ABD’de ekonomi bıçak sırtında gidiyor.”

ABD’NİN HİPERSONİK FÜZE DENEMESİNDE HÜSRAN

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) son hipersonik füze testlerindeki bir arıza nedeniyle denemenin başarısızlıkla sonuçlandığına dair açıklamasını da değerlendiren Özçelik, “ABD, silahlanma yarışı konusunda bütün gücüyle çalışmalara devam ediyor. ABD dünyanın en büyük silahlı gücü olarak biliniyordu ancak gerek Rusya gerekse Çin’deki gelişmeler ABD’nin pabucunu biraz dama atmaya başladı. Hipersonik füzeler de ABD açısından son derece önemliydi ve hep gündemdeydi. Basında füze denemelerinin başarısızlıkla sonuçlandığına dair haberler yer almaya başladı. ABD Savunma Bakanlığının açıklaması da zorunlu kılındı. Pentagon da bir anlamda hipersonik füze testlerindeki başarısızlığı teyit etti. Bu açıklama dünyada dikkatle izlendi ve bu başarısızlık ABD’nin bir anlamda karizmasını biraz daha çizdi. Rusya ve Çin, yeni silahlar konusunda son derece başarılı çalışmalara imza attılar. Onlar bu başarılara imza atarken ABD’nin bu hale düşmüş olması, ABD açısından bir eksi puan olarak değerlendiriliyor.” açıklamasında bulundu.