Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye gündemindeki en önemli olaylardan birinin AK Parti Kongresi olduğunu aktaran İsmet Özçelik, kongrenin en çok merak edilen olayının ise Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın konuşmasının beklendiği gibi olmadığını ifade eden Özçelik, “Erdoğan’ın konuşması hayal kırıklığı yarattı. Daha doğrusu sıradan bir konuşmaydı. Kafasında çok fazla soru olan kesimler, sorulara yanıt bulamadılar. Herkes ‘Erdoğan neden böyle bir konuşma yaptı?’ diye düşünüyor. Erdoğan’ı bilenler onu risk alan, köşeli açıklamalar yapan bir lider olarak tanıyor. Onun bu kadar sakin, fazla suya sabuna dokunmayan bir konuşma yapması dikkati çekti. Birçok nedeni olabilir ancak konuşma beklentileri karşılamadı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında ekonomiye de fazla değinmediğini söyleyen İsmet Özçelik, yalnızca yastık altı altın ve dolarların bozdurulması çağrısının yapıldığına vurgu yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı koltuk sayısının ikiye çıkartıldığını dile getiren Özçelik, “Pandemi kurallarının hiçe sayılması da çok tartışıldı. Vaka sayıları 30 bini aşarken, kongrenin hiçbir pandemi kuralına uyulmadan yapılması, bazı insanların maske takmaması, hem salonun içinde hem de dışında mesafe kuralına uyulmaması tabii birçok kişi tarafından eleştirildi. Önümüzdeki günlerde sayı artarsa, bunun faturasının AK Parti’nin kongrelerine kesilmesi çok da sürpriz olmayacak.” diye konuştu.

AB ZİRVESİ’NDEN TÜRKİYE’YE POZİTİF TAVIR ÇIKTI

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan İsmet Özçelik, Merkel’ın Türkiye hakkında olumlu ifadeler kullandığını bildirdi.

Daha önceki zirvelerde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının önünü kesen kişinin de Merkel olduğunu kaydeden Özçelik, “Zirveye ilişkin taslak da ortaya çıkmaya başladı. Basına sızan bilgilere göre, Türkiye ile üst seviyede temasların devam etmesi, Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve vize kurallarının değiştirilmesi gibi konularda AB’nin pozitif adım atacağı bildirildi. Türkiye’nin AB’nin taleplerine uymaması durumunda da yaptırımların sürekli gündemde tutulacağı anlaşıldı. AB bir taraftan sopa gösterirken diğer taraftan da ilişkileri bozmama noktasında bir tutum sergiliyor. Yaklaşık 200 milyar dolara yakın bir hacim var, Türkiye ile AB arasında. Bu ekonomik ilişkiler her iki tarafın da birbirine karşı dikkatli olmasını gerektiriyor.” açıklamasını yaptı.

ESKİ CIA ÇALIŞANINDAN ABD ELEŞTİRİSİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya ve Çin’e karşı izlediği politikayı da değerlendiren İsmet Özçelik, CIA’nın bir zamanlar Türkiye’de görevlendirdiği eski çalışanı Graham Fuller’in yazdığı makaleye dikkat çekti.

Fuller’in yazdığı makaleye “Düşüşteki süper gücün gazabı cehennemde bile görünmez” başlığını attığını belirten İsmet Özçelik, “Makalede ABD’nin küresel liderliği kaybetmesini kabullenmediği vurgusu öne çıkıyor. Biden yönetiminin Çin ve Rusya’ya ölçüsüz asabi davranışlarının da bundan kaynaklandığını ifade ediyor. Biden’ın Putin’e katil demesi ve Blinken’ın Çinli diplomatlara tavrını hatırlatan Fuller, ABD’nin Suudi Arabistan ve İsrail gibi dostlarını uluslararası hukuktan muaf tutmasını da hatırlatıyor. ABD’nin Rusya’ya ve Çin’e karşı izlediği politika artık ABD içinde de ciddi biçimde masaya yatırılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.