Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna konusunda yaşanan son gelişmelere değinen İsmet Özçelik, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Ukrayna’ya gidiyor. Görüşme öncesi Sözcü İbrahim Kalın’ın Amerikalı yetkililerle görüştüğü bilgisi geldi. Erdoğan’ın gezisi Ukrayna meselesinde en önemli temas olacak. Türkiye ‘ara bulucuk yapabilir miyim’ çabası içinde. Rusya da gelişmeleri izliyor. Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy birtakım kararlar alıyor ama gördüğümüz Ukrayna durum biraz farklılaşmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya arasında yapılan görüşmelerde ABD’nin işinin çok kolay olmadığı net bir şekilde görüldü. Hatta ABD’den bazı geri adım sinyalleri var. Bu durum Ukrayna’da da ciddi bir hayal kırıklığı yaşatmış durumda.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban Moskova’da bir araya geldi. Görüşme sonrası Putin, ‘ABD ve müttefikleri Rusya’nın güvenlik garantilerine ilişkin tekliflerinin temel noktalarını görmezden geldi. Bizi kandırdılar, kolay olmayacak ama bir karar alacağız. Bugün nasıl bir yanıt olacağını söylemeye hazır değilim.’ açıklamasında bulundu. Daha önce belirtmiştik. Rusya yanıtı okuyor. Bütün ifadeleri ince ince çözmeye çalışıyorlar. Ondan sonra tavrı doğrudan Putin verecek.” dedi.

BAHÇELİ’DEN UKRAYNA DEĞERLENDİRMESİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında Ukrayna konusundaki açıklamalarına değinen Özçelik, “MHP şu anda Cumhur İttifakı’nın ortağı. MHP’den böyle bir açıklama gelmesi önemli. Bahçelinin dikkat çeken ifadeleri oldu. Bahçeli, ‘Ocak ayının ikinci ayrısından itibaren hızlana temaslar şu ana kadar kalıcı bir iyileşmeye ulaşmamıştır. Ukrayna’nın adeta sömürge ülke muamelesi görmesi bir değer kaybıdır. ABD Başkanı Biden de aynı çizgidedir. PKK/YPG’ye verilen anti tank füzelerinin tıpkısının aynısı Ukrayna’ya da gönderilmiştir. NATO’nun ‘açık kapı siyaseti’ ismiyle Rusya sınırlarına genişleme stratejisi istikrarsızlığın kronikleşmesine yaramaktadır.’ dedi. Bu ifadeleri topladığımız zaman benim değerlendirmeme göre, Bahçeli doğrudan ABD’yi ve Ukrayna’yı suçluyor. Bahçelinin bu tavrı alması son derece önemli.” diye konuştu.

FRANSA CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ NATO TAVRI

Özçelik, Fransa cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon’nun NATO ile ilgili açıklamaları için de, “Fransa NATO’nun önemli ülkelerinden bir tanesi. Fransa seçimleri bir şey gösterdi ki, Fransa öyle NATO’ya çok sıcak değil. Seçimler 10 Nisan’da yapılacak ve seçim süreci normal seyrinde işliyor. Dikkat çeken konu ise adayların NATO’ya karşı tavrı. Macron daha önce ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti.’ demişti. Şu anda baktığımızda adayların hemen hemen hepsi NATO’ya muhalif olmakla öne çıktı. Adaylar halktan NATO’ya karşı tavırlarıyla oy toplamaya çalışıyor. Bu da NATO’nun ne hale geldiğinin göstergesi.” ifadesini kullandı.

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER SON AŞAMAYA GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile nükleer müzakereler konusunda artık son aşamaya geldiklerini bildirdi. Özçelik bu açıklama için, “İran çevrelerinin ‘sona geliyoruz’ açıklamalarını duyurduk ancak bunun altı pek doldurulmamıştı. Şimdi ABD Dışişleri Bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkili, İran ile nükleer müzakereler konusunda artık son aşamaya geldiklerini duyurdu. ABD’lilerin bunu bilerek sızdıklarını sanıyorum. Bu anlaşmaya ABD’nin de İran’ın da ihtiyacı var. İran kararlı durdu. Şu anda taviz veren ülke sanki daha çok ABD gibi gözüküyor. Anlaşmaya birkaç hafta kalması Türkiye açısından da ve bölge ülkeleri açısından da son derece olumlu.” değerlendirmesinde bulundu.

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞININ HEDEFLERİ

İsmet Özçelik, Prof. Dr. İsmail Demir’in Savunma Sanayi Başkanlığının çalışmaları ve 2022 hedefleri ile ilgili olarak Havelsan’da düzenlediği basın toplantısını düzenlediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, savunma sanayinde yerli ve milliden yana taraf olduklarını, fiyatı biraz yüksek de olsa yerli ve milli olanı tercih edeceklerini söyledi. Demir, ‘Ambargolara karşı dirençliyiz. Ürettiğimiz ürünlerin ihraç aşamasında sıkıntılar yaşıyoruz. Değerlendirmeler çok uzun sürüyor. Bu da işimizi zorlaştırıyor. Altay tanklarının motoru 5 yıldır değerlendiriliyor. Bu da bir nevi ambargo. Pakistan’a satacağımız ATAK helikopterlerinin motorlarının ihraç onayı reddedilmedi. Ancak değerlendiriliyor. Değerlendirme süreci çok uzadı. F-16’lar konusunda ABD Kongresi karar verecek. Ne karar verecek şu anda bilmiyoruz. Ama beklentimizi dengeli tutmamız gerektiğini düşünüyorum. F-16 modernizasyonunu kendimiz de başarabiliriz. S-400’ler için 2. safha görüşmelerinin uzamasının nedeni teknoloji transferi ve ortak üretim konusundaki ısrarımız. Belli bir aşamaya geldiğimizi düşünüyorum. Üretim ve teknoloji ortaklığı için müzakere ettik. Rusya’dan savaş uçağı alımı konusunda kapımız açık. Risklere karşı alternatif arıyoruz. Yol haritası masada. Risklere göre adım atıyoruz.’ açıklaması yaptı.” diye konuştu.