Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile video konferans bağlantısıyla görüşme gerçekleştirdi.

Xi Jinping bugünkü görüşmede uluslararası karışık unsurların etkisiyle küresel güvenlik ve gelişimin maruz kaldığı sıkıntıların arttığını hatırlattı. Xi, bu sarsıntılı döneme daha fazla istikrar ve öngörülebilirlik kazandırılmasına acil ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Çin ile Almanya’nın büyük ve etkili ülkeler olduğunu belirten Xi, günümüzdeki koşullar altında iki ülkenin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişimini koruması gerektiğini ve bunun sadece iki ülkenin halkları için değil aynı zamanda dünyanın barış ve istikrarı için önemli olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz 50 yılda Çin-Almanya ilişkilerinin üst düzey seviyede geliştiğine dikkat çeken Xi, iki tarafın somut iş birliğini derinleştirerek ortak gelişim ve başarı elde ettiğini hatırlattı. Bu başarının birbirine saygı gösterme ve “kazan-kazan” ilkeleri temelinde gerçekleştirildiğini kaydeden Xi, bu ilkelerde ısrar edilmesi gerektiğini belirtti.

Xi, iki tarafın iklim değişikliğiyle mücadele, makro ekonomik politika, finansal istikrar, enerji güvenliği, gıda güvenliği ve sektörel tedarik zincirinin istikrarı gibi alanlarda diyalog kurması gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra iki ülkenin çevre koruma, hizmet ticareti, akıllı teknoloji, dijitalleşme gibi ileri teknolojiye dayalı sektörlerdeki iş birliğini geliştirmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, Çin’in yeni gelişim düzeninin tesisini hızlandırarak Almanya dahil olmak üzere dünya ülkelerine daha fazla piyasa fırsatlarını sağlayacağının sözünü verdi.

Xi, Çin ile Avrupa Birliği’nin birbirinin kapsamlı stratejik ortağı olduğunu dile getirdi. Çin ile Avrupa’nın ortak çıkarlarının fikir ayrılıklarına kıyasla çok daha fazla olduğuna işaret eden Xi, ikili ilişkilerin üçüncü bir tarafa bağlı olmaması ve üçüncü bir tarafça kontrol edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, son yıllarda ikili ilişkilerin iyi yönde geliştiğini hatırlattı. Almanya’nın Çin’le diplomatik ilişkilerinin 50. yıldönümünü kutlamayı istediğine değinen Scholz, Çin’le çok taraflı alanlarda eşgüdümü artırarak Çin ile AB arasındaki ilişkileri aktif bir şekilde geliştirmeye hazır olduklarını söyledi.

İki lider, görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeleri de ele aldı.