Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam’ın video konferans yoluyla sunduğu 2020 çalışma raporunu dinledi.

Xi Jinping raporla ilgili yorumunda “Çin merkezi hükümeti, Carrie Lam liderliğindeki Hong Kong özel idaresinin geçen bir yıl içinde görevlerini tam olarak yerine getirmesini takdirle karşılıyor.” diye konuştu.

Xi, Hong Kong’da kaos görülmesinden asayişe yeniden dönülmesine kadar geçen bir yıl içinde görülen gelişmelerin, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin hayata geçirilmesi ve Hong Kong’un vatanseverler tarafından yönetilmesinde ısrar edilmesinin önemini gösterdiğini belirtti. Bunların devletin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını, ayrıca Hong Kong’un uzun vadeli refahı ve istikrarını ilgilendiren temel ilkeler olduğuna dikkat etti.

Xi, Hong Hong’un vatanseverler tarafından yönetilmesi durumunda, merkezi hükümetin yönetim yetkilerinin etkin şekilde hayata geçirilebileceğini, Anayasa ve Hong Kong Temel Yasası’na yazılan hukuki düzenin etkin şekilde korunabileceğini, sorunların etkin şekilde çözülebileceğini, Çin milletinin yeniden kalkınışına katkı sağlanabileceğini kaydetti.