Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ile Polonya arasındaki ikili iş birliğini överek, ilişkileri Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri (CEEC) iş birliği çerçevesinde derinleştirmeyi istediklerini söyledi.

Xi Jinping, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile dün telefonda görüştü.

Polonya’yı CEEC’nin ve Avrupa Birliği’nin (AB) önemli bir üyesi olarak gördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu ülkeyle somut iş birliğini ve stratejik iletişimi derinleştirmeyi temenni ettiklerini belirtti.

Xi Jinping, Çin’in Polonya hükümetinin ve halkının COVID-19 salgınıyla mücadelesini kararlılıkla desteklediğine işaret ederek, Polonya’ya elinden geldiğince aşı sağlamayı istediğini dile getirdi.

Xi, görüşmede, geçen yıl Çin-Avrupa yük treni seferlerinin sayısında ve seferlerde taşınan yük hacminde elde edilen rekorların, Çin-CEEC iş birliğinin taşıdığı dev potansiyeli gösterdiğini kaydetti.

Şubat ayı başında düzenlenen Çin-CEEC Zirvesi’nde varılan mutabakata da değinen Xi, zirvenin iş birliğinin ilerletilmesine ivme kattığını ve bunun için bir kılavuz oluşturduğunu ifade etti.

Andrzej Duda ise görüşmede, Xi’nin Çin-CEEC Zirvesi’ne yaptığı ev sahipliğinden övgüyle bahsederek, bunun salgın sonrası dönemdeki ekonomik toparlanma ve çok taraflı iş birliği açılarından CEEC için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Çin’in COVID-19 aşılarını küresel kamu malı hâline getirme çabalarını öven Duda, Polonya’nın salgınla mücadelede Çin ile iş birliğini derinleştirmeyi arzuladığını belirtti.

Duda, ayrıca Polonya’nın Çin ile CEEC arasındaki iş birliğine katkı sağlamayı sürdürme sözü verdi.