Çin’in güneyindeki Guizhou eyaleti, bir dönem 9 milyondan fazla yoksul nüfusuyla Çin’in en çok yoksul nüfusa sahip eyaleti konumundaydı. Eyalette yürütülen yoksulluğu azaltma çalışmalarına Xi Jinping dâhil Çin liderleri ve merkezi hükümet büyük önem verdi ve destek sağladı.

Guizhou eyaleti yönetimi tarafından geçen yılın Kasım ayında yapılan açıklamaya göre, eyaletteki mutlak yoksulluğun tamamen kaldırıldığı duyuruldu. Böylece Çin genelindeki tüm yoksul ilçelerde mutlak yoksulluk giderildi.

Çin Yeni Yılı arifesinde Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 3-5 Şubat günlerinde Guizhou eyaletinde incelemelerde bulundu, halkın yeni yılını kutladı.

HUAWU KÖYÜNÜN KÜLTÜR MEYDANI

Miao etnik grubuna mensup vatandaşların toplu halde yaşadıkları Huawu köyüne gelen Xi, Miao nakış atölyesini ziyaret etti. Xi, yoksulluğu azaltmada elde edilen sonuçların korunması için istihdamın büyük önem taşıdığını söyleyerek, bu nedenle kırsal endüstrilerin geliştirilmesini istedi.

NAKIŞ ATÖLYESİ

MİAO KIYAFETLERİ

Xi, yeni dönemde kırsal kesimlerin kalkınması için tarımda ve kırsal kesimlerde modernleşme sürecinin hızlandırılması ve orta halli refah toplumu inşasının tamamlanmasında hiçbir etnik grubun geride kalmaması gerektiğinin altını çizdi.