Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarıyla ilgili şikâyetlere ilişkin, “Vatandaşın yükünü hafifletecek yeni adımlar atılacak.” dedi.

Kalın, A Haber’de yayınlanan “Sebep Sonuç” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Covid-19 testi pozitif çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın sağlık durumuna ilişkin soruya Kalın, “Sağlık durumu gayet iyi. Doktorlarımızın öngörüsü Covid-19 testinin birkaç gün içerisinde negatife döneceği yönünde.” yanıtını verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI TARTIŞMALARI

Kalın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı seçilme hakkına ilişkin yaptığı açıklamanın sorulması üzerine, “İki seçilme hakkı var. Önümüzdeki yıl, 2023’te seçilme hakkı var. Bununla ilgili hukuki bir tartışma falan söz konusu değil. Şu anda odaklandığımız şey 2023 seçimlerinden başarılı bir şekilde çıkmak.” ifadelerini kullandı.

Elektrik faturalarıyla ilgili vatandaşların şikâyetlerinin olduğu hatırlatılan Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın millete son hitabında bu konuya ilişkin düzenleme yapılacağını açıkladığını anımsattı.

Kullanılan kilovat saat kotasının 150’den 210’a çıkartılmak suretiyle nispi de olsa bir rahatlamanın olacağını aktaran Kalın, “Cumhurbaşkanımız talimatlarını verdi, süreci yakından takip ediyor. Burada temel ilke vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyecek adımları ivedi şekilde atmak. Neticelerini yakın zamanda göreceğiz. Vatandaşın yükünü hafifletecek yeni adımlar atılacak.” diye konuştu.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Ne değişti de İsrail ile normalleşme adımları atılıyor?” sorusu üzerine, değişen bir şeylerin olduğunu, öncelikle yaklaşık 15 yıllık eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu döneminin İsrail’de kapandığını kaydetti.

İsrail’de yeni kurulan hükümetin farklı unsurları bir araya getirdiğini, hükümette ilk defa Filistinli bir grubun da yer aldığını anımsatan Kalın, şunları aktardı:

“Bir değişim oldu. Olumlu yaklaşım var. Buna mukabelede bulunmak gayet makul ve anlamlı. İsrail ile ilişkilerimizde iki temel boyut var. Bir ekonomi, ticaret, turizm enerji gibi boyutları, bir de Filistin meselesi var. Biz bunu da İsrail tarafına hep açık yüreklilikle ifade ettik. Filistin davası bir adalet davasıdır. Bu konuda hem Cumhurbaşkanımızın hem hükümetin hem milletimizin hassasiyeti ortadadır. İki devletli çözümün hayata geçirilmesi, Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün statüsünün korunması konularındaki hassasiyetlerimize karşı İsrail tarafında yapıcı bir yaklaşım ortaya konulduğuna dair süreç görüyoruz. Mart ayı içerisinde İsrail’den bir ziyaretin olmasının hem ikili ilişkilerimiz hem de Filistinliler açısından olumlu olacağını düşünüyoruz.”