CRI Türk Haber Merkezi

Kasım 2020’de Resmi Gazete kararıyla Murat Uysal’ın yerine göreve getirilen Naci Ağbal, yine bir Resmi Gazete kararıyla görevinden alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, 20 Mart Cumartesi günü gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete’deki kararla görevinden alındı. Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

AK Parti’de 26. Dönem Bayburt Milletvekili yapan Şahap Kavcıoğlu, bir süredir köşe yazarlığı yapıyordu.

Kavcıoğlu’nun göreve gelmesiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı ve son 20 ay içinde dördüncü TCMB Başkanı atanmış oldu.

Son 20 ayda göreve atanan TCMB Başkanları ise şöyle:

-Murat Çetinkaya (2016-2019)

-Murat Uysal (2019-2020)

-Naci Ağbal (2020-2021)

-Şahap Kavcıoğlu (2021-…)

Görevden alınan Naci Ağbal, haberin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı.

Ağbal, “Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dâhil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibarıyla görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.” ifadelerine yer verdi.

ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR?

Ekonomi çevreleri gece yarısı göreve gelen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun öz geçmişini merak etmeye başladı.

Kavcıoğlu’nun öz geçmişi şöyle:

Bayburt’ta 23 Mayıs 1967’de doğan Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Kavcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı.

Aynı bankada sırasıyla; perakende bankacılıktan, esnaf-KOBİ bankacılığından, kredi politikalarından, insan kaynakları ve organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı’nın Başkanlığını yürüttü. Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesidir.

“Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi” ve “Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi” adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.