Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliğinin her geçen gün daha fazla ülke tarafından kabul gördüğünü belirtti.

Basında çıkan haberlere göre,

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach kısa süre önce, Çin Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’nin Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ile Beijing Kış Olimpiyatları’na katılacak oyunculara aşı temin etme önerisinde bulunduğunu dile getirdi. Öte yandan Moğolistan Başbakan Yardımcısı Sainbuyan Amarsaikhan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çin tarafından geliştirilen aşıların koruma etkisini takdirle değerlendirerek, kensinin de Çin aşısı olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu haberleri değerlendirdi. Zhao, “Bu olaylardan, Çin aşılarının güvenliği ile etkinliğini her geçen gün daha fazla ülkenin kabul ettiği anlaşılıyor.” dedi. Zhao konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, aşı konusundaki uluslararası iş birliğini kararlılıkla destekliyor. BM’nin çağrısı üzerine diğer ülkelerin barış koruma personeline aşılar bağışladık. IOC ile iş birliği yaparak, olimpiyatlara katılacak oyunculara aşılar sağlamaya hazırız. Bunlar, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in aşıları küresel kamu ürünü olarak görme taahhüdünü yerine getirmek için aldığımız somut tedbirler. Çin tarafından geliştirilen aşıların küresel salgınla mücadeleye daha fazla güven ve umut vermesini umuyoruz.”