China Daily / Zhang Xi

Yaz veya Kış Oyunları olsun, normal Olimpiyat Oyunları’nın açılış seremonisi, dünya çapındaki televizyonlarda yüz milyonlarca izleyici çeken, olağanüstü, sofistike şekilde koreograf edilmiş zengin dekor ve kostümlerin bulunduğu bir sahnedir. Aynı zamanda, ev sahibi ulusun kültürünü, tarihini, geleneklerini ve sosyoekonomik başarılarını sergilediği görkemli bir gösteridir.

Beijing 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılış seremonisinin mesajı, uçan apsaralar (Hindu ve Budist mitolojisinde bulutlarda ve suda yaşadığına inanılan dişi perilere verilen isim), hareket eden karakter blokları, Çin parşömeni, eski Çin davulları, olimpiyat halkaları ve renkli havai fişekler aracılığıyla iletilen barıştı. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın 4 Şubat akşamı açılış seremonisi farklıydı, ancak göz kamaştırıcıydı. İzleyiciler, 2008 açılış törenine damgasını vuran büyük ölçekli sanatsal performanslar olmayan daha sade bir tören izledi, ancak bu tören de insanoğlu için ortak bir gelecekten daha az sembolik değildi.

ÇİN İÇİN MUHTEŞEM BİR AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLEMEK GERÇEK ANLAMDA BİR YAŞAM BİÇİMİ

Basit, güvenli ve yine de muhteşem bir Kış Oyunları düzenlemek amacıyla, cuma günkü açılış töreni uzun tutulmadı ve büyük ölçekli bir performansa da sahne sunmadı. 2008’de yaklaşık 15 bin olan sanatçı sayısı 3 bine düştü ve soğuk hava ile Covid-19 salgını nedeniyle tören süresi yaklaşık 100 dakikaya düşürüldü. Kar tanesi temalı seremonideki Olimpiyat kazanı küçük olmasına karşın alevler, daha yeşil Olimpiyat Oyunları’nın önemli mesajını verdi.

Yapay zekâ, makine görüşü, 5G ve bulut yayıncılığı gibi ileri teknolojilerin kullanımı açılış töreninin yeniliklerine eklendi. İnsanoğlu için küresel barış ve ortak gelecek temasını ileriye taşıyan gösteriler, çevrenin korunması, insan sağlığı ve fiziksel zindelik konularına odaklanarak, salgının kontrol altına alınması için uluslararası topluma yeni bir güven aşılanmasında sporun önemi vurgulandı. Cuma günkü açılış töreni sayesinde insanlar, Çin’in barışçıl bir dünya inşa etme arayışını, yeni Olimpiyat sloganı “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü” ve Beijing Kış Oyunları’nın “Ortak Bir Gelecek İçin Birlikte” sloganının yansımasını açıkça görebiliyorlar.

SAĞLIKLI BİR SOSYAL ORTAM İNŞA ETMEK

Çin, açılış seremonisinin süresini kısaltarak “Yeşil, Kapsayıcı, Açık ve Temiz” Beijing Kış Olimpiyatları konseptine bağlı kalmıştır. Azaltılan sürenin maliyeti de düşürmesi ek bir bonustu. Kış Oyunları’nın karbon ayak izini azaltmak için, tüm Olimpiyat tesisleri temiz enerjiyle çalıştırılıyor. Tesisler Oyunlardan sonra tüm yıl boyunca halka açık olacak ve üst düzey kış sporu etkinlikleri düzenlenecek. Ayrıca, Oyunların hazırlıkları sırasında, tüm çalışmalar çevre dostu bir şekilde yapıldı. Örneğin, Oyunlarda kullanılan yeni spor malzemeleri, Olimpiyat köyündeki mobilyalar, teknik cihazlar, hatta çarşaf ve yorgan örtüleri de dâhil olmak üzere malzemelerin yaklaşık yüzde 70’i kira yoluyla elde edilmiştir.

Beijing 2022’nin yeşil bir Kış Olimpiyatı ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapma konsepti doğrultusunda, madalya kürsüleri geri dönüştürülebilir ve çevre dostu malzemelerden yapılmıştır. Gerçek çiçek yerine el örgüsü buketler kazananların beğenisine sunulacak. Kaşmir buketler, aslında, yıllar sonra bile sadece gerçek buketlere benzemekle kalmayacak, aynı zamanda sürdürülebilirlik kavramını da onurlandıracaktır. Daha da önemlisi, geleneksel bir Çin erdemi olan tutumluluk, Çin’in 2030’dan önce karbon emisyonlarının zirve yapması ve 2060’tan önce karbon nötrlüğü hedeflerini gerçekleştirmesi için sağlıklı bir sosyal ortam inşa etmesine yardımcı olabilir. Tüm bunlar, 2022 Kış Oyunları’nı karbon nötrlüğüne ulaşmaya odaklanmak için önemli bir olimpiyat haline getiriyor. Çin için, basit, güvenli ve yine de muhteşem bir açılış töreni düzenlemek sadece bir slogan değil, bir felsefedir, gerçek anlamda bir yaşam biçimidir.