Finlandiya, Avusturya, İrlanda, İsveç ve İsviçre Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna’nın yanında yer aldı.

Daimi tarafsızlık statüsüne sahip ülkeler, Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya karşı sert açıklamaları ve Ukrayna’ya silah yardımlarıyla sessizliklerini bozdu.

Afganistan, Suriye, Irak gibi savaşlara sahne olan ülkelerde yaşananlara karşı sessiz ve tarafsız kalmayı tercih eden İsveç, Finlandiya, Avusturya, İsviçre ve İrlanda Ukrayna konusunda Rusya karşıtı tavır sergiledi.

Daimi tarafsızlık statüsüne sahip bu ülkeler, Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’nın yanında olduklarını açıkça beyan etti, hatta bir adım daha ileri giderek Rusya’ya hava sahalarını kapattı ve yaptırım kararı aldı.

Bu ülkelerden ardı ardına gelen kararlar, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’nın acı hatıralarıyla endişeye kapıldığı ve birlik içinde hareket ettiği yorumlarına neden oldu.

Tarafsız ülkelerden İsveç Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya askeri yardım yapma kararı verdi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Ukrayna’ya hafif silahların yanı sıra tanksavar göndereceklerini açıkladı.

Bir diğer daimi tarafsızlık statüsüne sahip Avrupa ülkesi Finlandiya da “Rusya’nın, eylemleriyle Ukrayna’yı hedef aldığını ancak aynı zamanda tüm Avrupa’nın güvenliğine saldırdığını” açıkladı.

Finlandiya ayrıca Ukrayna’ya 2 bin kurşun geçirmez yelek, 2 bin miğfer, 100 sedye ve iki acil tıbbi bakım istasyonu için ekipman göndereceğini duyurdu.

Avusturya da daimi tarafsızlık statüsüne rağmen, Rusya-Ukrayna savaşında açıkça Ukrayna’dan yana tavır koydu.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik saldırının cevapsız kalmayacağını söyledi.

AB üyesi Avusturya, 27 Şubat’ta hava sahasının tüm Rus uçaklarına kapattı.

Uluslararası arenada tarafsızlığı ve barış görüşmelerine ev sahipliği yapmasıyla tanınan İsviçre de Rusya’ya karşı yaptırım kararı alan ülkeler arasına katıldı.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, “Federal Konsey, Başkan Vladimir Putin ve birkaç bakanın mal varlıklarını dondurmaya karar verdi.” açıklamasını yaptı.

İsviçre böylece Rusya’ya karşı AB ile aynı yaptırımları uygulama kararı almış oldu ve hava sahasını Rusya’ya kapattı.

Daimi tarafsızlar arasında yer alan İrlanda da Rusya’nın Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ağır bedeli ödeyeceğini ve Ukrayna’nın yanında olduğunu açıkladı.

İrlanda Başbakanı Micheal Martin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yaşananlardan sorumlu tutmak için AB ve Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte çalışacağını söyledi.