Haber: Samet Demir

Rusya’nın dolarizasyona* karşı çabası yuan’ın Rusya’daki payını artırmasını sağladı. Rusya ile ticarette kullanılan yuan oranı 2014’te yüzde 3,1 iken, 2020’de yüzde 17’ye kadar yükseldi.

Çin, Rusya ve dolarizasyona karşı hamlelerde bulunan diğer ülkeler birbirleri arasındaki ticarette Amerikan doları yerine kendi para birimlerinin kullanımına ağırlık vermeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dolar transferinde kullanılan SWIFT işlemlerini takip altına alması ve yer yer yaptırımlar uygulaması, ulusal para birimlerinin ticarette doların yerini almasını hızlandırdı.

Buna örnek olarak ise Rusya’nın Ulusal Varlık Fonu’ndaki yuan miktarının artırılması verilebilir. ABD’nin Rusya’daki ticari işlemlerin bazılarına karşı yaptırımlar getirmesi Rusya’nın dolar kullanımını azaltma hamlelerini daha da hızlandırdı. Son yapılan hamleyle Rusya’nın Ulusal Varlık Fonu’ndaki yuan miktarı yüzde 30’a yükseldi.

2018’den 2020’ye ise Rusya ve Çin’in çift taraflı ticari hedefi 100 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Yakın gelecekte, iki ülke arasındaki ticari hesapların büyük bir kısmının artık dolar yerine ulusal paralar düzeyinde yapılması da bekleniyor.

*Dolarizasyon, bir ülkede yaşayanların yabancı para birimlerini kendi paraları yerine paralel olarak kullanmaları durumudur.

*Dedolarizasyon, ülke ekonomisinin dolardan arındırılması, dolar bazlı ticaretin karşısına yeni bir seçenek sunulması durumunu tanımlayan bir kısaltmadır.