Covid-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kısa süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye’de Covid-19’un son bilinen varyantı olan “Delta Plus”ın üç şehirde görüldüğünü açıkladı.

“Delta Plus” varyantının aşılanmış kişilerde de görülüyor olması, salgınla mücadele sürecinde endişelere yol açmış durumda. “Delta Plus” varyantı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

“DELTA PLUS” NEDİR?

“Delta plus”, SARS COV-2 virüsünün AY.1 veya B.1.617.2.1 olarak bilinen yeni varyantıdır. Covid-19’un spike proteininde ekstra bir mutasyona sahip bu varyant Hindistan’da 45 binden fazla Delta varyantı ile enfekte olmuş 48 kişiden alınan örneklerde ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, “Delta Plus”tan bir önceki “Delta” varyantı dünyaya yayıldı ve baskın tür olma yolunda ilerliyor.

Delta mutasyonu hakkındaki veriler virüsün daha hızlı çoğalabildiğini, daha kolay bulaş sağlayabildiği ve akciğer hücresi reseptörlerine daha güçlü bir şekilde bağlanabildiğini ortaya koymuştu.

PLUS VARYANTIN DELTA’DAN BİLENEN FARKLARI NELER?

“Delta Plus” spike proteinindeki mutasyon yeni değil. Güney Afrika’da bulunan ve “K417N” olarak bilinen “Beta” varyantında rapor edilen mutasyon ile aynı. Beta varyantı, bir dereceye kadar aşıların sağladığı antikorlardan kaçma yeteneği gösteriyordu.

AŞILAR DELTA PLUS’A KARŞI İŞE YARAR MI?

Varyantlardaki değişikliklerin aşıların sağladığı antikorlara karşı tepki verebiliyor olması Covid-19 aşılarının bu mutasyona karşı beklenilen ölçüde koruma sağlamamasına neden olabilir.

İngiliz araştırmacılar, Pfizer BioNTech aşısının tek doz uygulama ardından “Delta” varyantına karşı yüzde 33 ve her iki dozdan sonra da yüzde 88 koruyucu etkinliğe sahip olduğunu söylüyor. AstraZeneca aşısında ise, ilk dozdan sonra sadece yüzde 33 iken, ikinci dozdan sonra yüzde 60’a kadar koruma olduğu gözlendi.

Delta Plus varyantı, şu anda kullanımda olan aşılara karşı benzer bir durum gösterebilir. Yine de durumun böyle olup olmadığına dair bilim dünyasından gelecek açıklamaları beklemek gerekiyor.

KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Artan bulaş oranı ve antikorlardan kaçma potansiyeline sahip varyantlar, pandemiyi tehdit oluşturuyor. Aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde yeni salgın dalgalarının görülmesi daha da kolaylaşıyor.

Korunmak için üç altın kuralara dikkat etmek gerekiyor: maske, hijyen ve sosyal mesafe.

Aşılamanın yüksek oranda koruyuculuğunun devam ettiği göz önüne alınırsa aşı olmanın en yüksek seviye koruyuculuk sağlayacağı aşikâr.