Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beyaz Saray’ın aralık ayının ikinci haftasında düzenleyeceği sözde Demokrasi Zirvesi’ne Çin ve Rusya’nın ABD büyükelçiliklerinden yanıt geldi. İki diplomat kaleme aldıkları makalede Washington’a Soğuk Savaş uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 9-10 Aralık tarihlerinde düzenleyeceği sözde Demokrasi Zirvesi’ne Çin ve Rusya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang ve Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, National Interest dergisi için “Halkın Demokratik Haklarına Saygı” başlıklı bir makale kaleme aldı. TASS haber ajansı konuyla ilgili yayımladığı haberde makalenin Beijing ve Kremlin yönetimlerinin resmi bakış açısını yansıttığını aktardı.

İki diplomat, cuma günü yayımlanan makalede Washington yönetiminin dünyayı Soğuk Savaş’takine benzer biçimde ayrılıklara ittiği uyarısında bulunarak “Bu eğilim, modern dünyanın gelişimi ile çelişiyor” diye yazdı. Demokrasinin tek tip olmayacağını vurgulayan Çin ve Rusya’nın ABD Büyükelçisi şunları kaydetti:

“Demokrasi, belirli bir ya da bir grup ülkenin ayrıcalığı değil, tüm halkların evrensel hakkıdır. Demokrasi birden çok şekilde hayat bulabilir ve hiçbir model tüm ülkelere uymaz. Hiçbir ülkenin dünyanın devasa ve çeşitli siyasi tablosunu tek bir ölçütle yargılamaya, renkli devrimlerle bir ülkenin siyasi sistemini kopyalatmaya ve rejim değişikliğine hakkı yoktur. Bu uluslararası hukukun ihlalidir kesinlikle anti demokratiktir.”

DEMOKRASİ BAHANEDEN İBARET

ABD Başkanı Joe Biden’ın önderlik ettiği zirveye Çinli ve Rus ve diplomatlar kadar iki ülkenin uzmanları da tepki gösteriyor. Çin Renmin Üniversitesi Yardımcı Rektörü ve Rusya St. Petersburg Devlet Üniversitesi Rusya Araştırma309 Merkezi araştırmacısı Wang Xiangju, Global Times gazetesine verdiği demeçte ABD’nin demokrasi bahanesiyle başka ülkelerin iç işlerine müdahale ettiğini belirtti. Wang Xiangiu bu bağlamda ABD’nin geçmişte Sovyetler Birliği’ne karşı propaganda savaşlarını ve Ukrayna’da yaşanana kışkırtmaları anımsattı.

Güneybatı Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi İnsan Hakları ve Uluslararası Hukuk Bölümü’nden Prof. Zhu Ying da şu anda eski Sovyet coğrafyasındaki ülkelerin ABD etkisinden sıyrılarak kendi kalkınma yolunu aradığını dile getirdi.

“ÇİN VE RUSYA DAHA FAZLA YAKINLAŞACAK”

Rusya Novosibirsik Yönetim Enstitüsü’nden Sergey Biryuko ise “Sözde Amerikan demokrasisi aşısından kurtulan eski Sovyet coğrafyası ülkeleri Batı kulübüne katılmak ya da kendi egemenliklerini korumak gibi zor bir seçimle karşı karşıyalar. Bu durumda ulusal seçkinlerin ve toplumların seçimleri belirleyici olacak.” ifadelerini kullandı.

Rus uzman ayrıca ABD’nin dışlayıcı yaklaşımının Çin ve Rusya’yı birbirine stratejik ortalık temelinde daha fazla yakınlaştıracağının altını çizdi. Biryukov “Görünüşe göre güvenlik, savunma, ekonomi ve iletişim alanındaki bu tür yakınlaşmalar özel ikili anlaşmalar ve mevcut örgütler temelinde ilerleyecek.” yorumunda bulundu.