Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu’nda azil istemiyle yargılanan eski ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat savcı vekillerce “6 Ocak’taki Kongre baskınının baş sorumlusu olmakla” suçlandı.

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratlar tarafından suçlanan ve 2. kez azil istemiyle yargılanan ilk başkan olan Trump’ın Senato’daki azil yargılamasında 2. gün başladı.

Temsilciler Meclisi’nden gelen ve iddia makamı olarak görev yapan Demokrat savcı vekillerin başkanı Jamie Raskin, açılış konuşmasında Trump’ı suçladı.

Senato Genel Kurulu’nda, daha önce kamuoyunda yayınlanmamış görüntüleri de izleten Raskin, “Kongre’nin basılmasına giden yolda Trump baş sorumludur.” yorumunu yaptı.

3 Kasım 2020’deki başkanlık seçim sonuçlarını kabul etmeyen Trump’ın yaptığı “yanlış ve temelsiz” açıklamaların, baskına giden yolun taşlarını döşediğini savunan Raskin, “Bu dava, 6 Ocak’ta yaşanan şiddet ve zarar karşısında masum bir seyirciyi suçlama davası değildir. Bu, Kongre saldırısına teşvikten tek başına sorumlu olan kişiyi bundan sorumlu tutma davasıdır.” diye konuştu.

SAVCI VEKİLLER GÜN BOYU SÖZ ALACAK

Senato Genel Kurulu’nda, diğer Demokrat savcı vekiller de gün boyunca söz alarak Trump’a yönelik suçlamalarını yapacak.

Savcı vekillerin yarın da devam edecek iddialarının ardından Trump’ın avukatlarının, tezlerini savunmaları ve karşı iddialarını ortaya koymaları için 16 saat süresi olacak. Bu sürenin ardından tarafların varsa tanıklarını çağırmaları ve söz konusu tanıkların dinlenmelerine geçilecek.