Suriye’deki İran destekli gruplara yönelik dün bir hava saldırısı düzenleyen Biden yönetimine, bazı Demokrat Kongre üyeleri tepki gösterdi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi üyesi olan ve savaş karşıtı duruşuyla bilinen Virginia Senatörü Tim Kaine, yazılı açıklama yaparak dünkü saldırının sorgulanması gerektiğini belirtti.

Kaine, “Amerikan halkı, yönetimin bu saldırıları nasıl meşrulaştırdığını ve Kongre’nin onayı olmaksızın hangi yasal temellere dayandırdığını duymayı hak ediyor.” ifadesini kullandı.

Senato’da söz konusu saldırıya tepki gösteren ilk Demokrat olan Kaine, Biden yönetiminin saldırının yasal zemini üzerine bir an önce Kongre’yi bilgilendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat vekil Ro Khanna da Twitter hesabından, “Savaşları bitirmeye çalışıyoruz, Orta Doğu’da çatışmaları körüklemeye değil.” açıklamasını yaparak saldırıyı kınadı.

Khanna, “Dış politikamız diplomasi ve hukukun üstünlüğüne dayanmalı, Kongre onayı olmaksızın yapılan misilleme saldırılarına değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Amerikan medyasında özellikle muhafazakâr basın kuruluşları, eski Başkan Donald Trump’ın İran’a yönelik saldırılarını eleştiren Demokratların dünkü saldırı karşısında sessiz kalmasının manidar olduğu yorumlarını öne çıkardı.

Kaine’in geçen yıl öncülük ettiği ve eski Başkan Donald Trump’ın “Kongre’nin onayını almaksızın İran’a yönelik herhangi bir askeri operasyon düzenlememesi gerektiği” yönündeki tasarı kabul edilmiş, ancak Trump tasarıyı veto etmişti.