Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, Demokrat Senatör Chris Coons’un Ukrayna’ya Amerikan birlikleri gönderme önerisine katılmadıklarını açıkladı.

Sputnik’te bugün yer alan habere göre, Jen Psaki, Chris Coons’un Başkan Joe Biden’in yakın bir arkadaşı olduğunu ancak Biden’in şu anda Rusya güçleriyle savaşmak için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) birliklerini Ukrayna’ya göndermeyi planlamadığını ve Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmemenin ABD’nin çıkarına olduğunu ifade etti.

Jen Psaki, Ukrayna’ya “tarihi” silah yardımı sağladıklarına, Ukrayna’ya asker göndermeyi planlamadıklarına, Joe Biden’in de Ukrayna’yı ziyaret etme planı olmadığına ancak Rusya’ya karşı yaptırımları güçlendirebileceklerine işaret etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ekonomisinin benzeri görülmemiş bir baskıya dayandığını ve Batı’nın Rus ekonomisine karşı başlattığı “yıldırım savaşı”nın başarısızlığa uğradığını belirtti. Putin, yaptırımları başlatanların da zarar gördüğünü, ABD ve Avrupa ülkelerinde yüksek enflasyon oranı gibi sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

Chris Coons 17 Nisan’da Ukrayna’ya ABD birlikleri gönderme fikrini ortaya attı. Chris Coons, ABD ve NATO’nun Rusya-Ukrayna çatışmasına müdahale etmemesi halinde Ukrayna’nın “Doğu Avrupa’nın Suriye’si” haline gelebileceğine dikkat çekti.