Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Demokratlar, 6 Ocak’taki Kongre baskını nedeniyle azil istemiyle Senato’da yargılanacak önceki Başkan Donald Trump’ın yemin altında ifade vermesi için resmi çağrıda bulundu.

6 Ocak’taki Kongre baskınının ardından azil istemiyle gelecek hafta Senato’da yargılanacak Trump’la ilgili süreç devam ediyor.

Senato’daki yargılama sürecinde “savcılık” görevi görecek Demokrat vekiller, Trump’ın avukatlarına resmi bir mektup göndererek Trump’ın “yemin altında” ifade vermesi çağrısı yaptı.

Trump’ın avukatlarının müvekkilleri hakkındaki iddiaları reddetmesinin ardından mektup kaleme alan Demokrat savcıların lideri Jamie Raskin, mektupta, “Söz konusu gerçekleri reddediyorsanız Senato’daki azil yargılaması sırasında ya da öncesinde yemin altında (Trump’a ait) ifadeyi sunmaya sizi davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Eski Başkan Trump daha önceki açıklamalarında Senato’da ifade vermeyi kabul etmeyeceğini söylemişti.

Trump, Senato’daki yargılaması öncesinde Demokratlar tarafından hazırlanan iddianamede, 6 Ocak’taki Kongre baskınının doğrudan sorumlusu olmakla suçlanmış, Trump’ın avukatları ise iddiaları reddetmişti.

SENATO’DAKİ AZİL YARGILAMA TAKVİMİ

Biri polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak’ta Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Trump’ın Senato’daki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuştu.

Schumer’in açıkladığı takvime göre, Trump’ın kendisine yönelik azil maddesine cevap vermesi için 2 Şubat’a kadar, Temsilciler Meclisi’nin de ön duruşma dosyasını sunması için aynı güne kadar vakti bulunuyor. Trump’ın ön duruşma dosyasına cevap vermesi içinse 6 günü daha olacak.

Trump’ın ön duruşma dosyasına ilişkin tüm belge ve delillerini 8 Şubat’a kadar sunmasını gerektiren takvime göre Trump’ın azil istemiyle Senato’daki yargılanmasına 9 Şubat Salı günü başlanabilecek.

Trump’ın suçlu bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senato’da en az 3’te 2 çoğunluğun, yani 67 senatörün, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50’şer sandalyeye sahip olduğu Senato’da Trump’ın suçlu bulunmasına çok düşük ihtimal olarak bakılıyor.