China Daily

Çin’in, 2020 yılının dört çeyreğinde, Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) büyüme oranı rakamları sırasıyla, yüzde 6,8, yüzde 3,2, yüzde 4,9 ve yüzde 6,5. Buna paralel olarak, iç piyasadaki ekskavatör makineleri satışı büyüme oranları sırasıyla, yüzde 11,6, yüzde 24,8, yüzde 33,2 ve yüzde 62,5 oldu. 

Çin ekonomisini anlamak için bir “ekskavatör endeksi”ne sahip olmak yardımcı olabilir. Verilerde görüldüğü gibi, ekskavatör makineleri satışları Bahar Festivali’nde artarken, bir buçuk ay sonra zirve yapıyor.

2020 yılında, koronavirüs salgını sırasında, satışlar normale göre 30 ila 45 gün sonra zirveye çıktı. Bununla birlikte, her zamankinden daha güçlü bir şekilde toparlandı. Resmi veriler, 2020 yılında, 25 farklı markaya sahip ekskavatör makineleri satışlarının, 2019 yılına göre yüzde 39 artışla 320 bin adete ulaştığını gösteriyor. Buna karşın, birçok gelişmiş ülkede mühendislik aletleri satışlarında keskin düşüşler görüldü.  

ÜRETİM HIZLI ŞEKİLDE TOPARLANDI

Rakamlar, üretimin toparlanmasında Çin’in gösterdiği başarının iyi bir göstergesi. Örneğin, ulaştırma sektöründe, 2020 yılının Nisan ayının sonuna kadar 635 önemli ulaştırma inşaatı programının yüzde 99’u yeniden başladı, ekskavatör makineleri çalışmaya başladı ve 5G baz istasyonları inşaatı çalışması ile tarımsal arazi mühendisliği faaliyetleri de devam etti.

Bu canlanmanın arkasında, merkezi liderliğin ekonomik toparlanmayı teşvik çabaları yatıyordu. Merkezi liderliğin çağrısına karşılık veren kentler, altyapı inşaatı yoluyla iç tüketimi artırmak ve ulusal ekonomiyi ilerletmek için adımlar attılar. 3,75 trilyon yuan (581,26 milyar dolar) tutarında özel tahvil ihraçları yoluyla, altyapı inşaatı, yatırımı istikrara kavuşturmada ve ekonominin düzgün çalışmasını sağlamada önemli rol oynamaya devam edecek.

Bu, 14. Beş Yıllık Dönem (2021-2025) için iyi bir başlangıç oldu. 2020 yılında, 600 binden fazla 5G baz istasyonu kuruldu ve 462 bin adet şarj direği inşa edildi, bu ekonominin dijitalleşmesi için sağlam bir platform sağladı.  Bu, sadece günlük yaşamı daha da kolaylaştırmayacak, aynı zamanda iç talebi ve tüketimi destekleyecek. Bu yıl ekonominin daha da güçlü olmasını umalım.