Çin Dışişleri Bakanlığı, diğer ülkelere yönelik olarak oluşturulan küçük grupların çağın eğilimlerine aykırı olduğunu ve bu çevrelerin kimsenin desteğini kazanamayacağını ve herhangi bir çıkış yolu bulamayacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya, Hindistan ve Japonya liderleri arasında gelecek hafta yapılacak dörtlü güvenlik diyaloğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Diyalogda Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki etkisine karşı koyma konusunun ele alınacağını vurgulayan Zhao, Çin’in öteden beri bölgesel iş birliği mekanizmalarının barış ve kalkınma eğilimine uyması, bölgedeki ülkeler arasındaki karşılıklı güven ile iş birliğinin arttırılmasına yardımcı olması, üçüncü tarafa yönelmemesi ve üçüncü tarafın çıkarlarına zarar vermemesi gerektiği fikrinden yana olduğunu belirtti.

Diğer ülkeleri dışlayan ve diğer ülkelere yönelik olarak oluşturulan küçük grupların çağın eğilimlerine aykırı olduğunun altını çizen Zhao, bu çevrelerin kimsenin desteğini kazanamayacağını ve herhangi bir çıkış yolu bulamayacağını vurguladı.

Sözcü, “Çin, Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik büyümesinde önemli bir itici güç ve aynı zamanda bölgedeki barış ve istikrarı koruyan bir ülke. İlgili ülkeler, sıfır toplamlı oyun düşüncesinden vazgeçerek, Çin’in kalkınmasına doğru bir tutumla yaklaşmalılar ve bölge ülkeleri arasındaki dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesine yararlı adımlar atmalılar.” diye konuştu.