China Daily / Fang Yueming

Dijital ekonomi, daha kaliteli ekonomik büyümeyi sağlamak ve Çin’in endüstrilerini modernleştirmek için stratejik bir sanayi zincir oluşturmasında kilit bir rol oynayabilir. Çin, “çifte dolaşım” kalkınma paradigmasına uygun olarak ulusal güvenliği korumak için güçlü stratejik endüstriyel zincirler geliştirmeli ve bölgesel sanayi zincirleri, iç talebi artırabilecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Çin 1980’lerden itibaren önce doğu kıyı bölgesini müreffeh hale getirmek için çalıştı, ardından oradaki gelişmiş sanayileri kademeli olarak kaydırdı ve şimdi iç bölgeleri geliştiriyor. Bununla birlikte, doğu kıyı bölgesi ile batı iç kesimleri arasındaki boşluk, kısmen doğu bölgesindeki tüm sanayi zincirlerinin sürekli gelişimini kolaylaştırması nedeniyle genişlemekte.

DİJİTAL EKONOMİYİ İYİLEŞTİRİLMELİ

Örneğin, ülke çapındaki tüm akıllı telefonların yarısından fazlası Pearl River Delta bölgesinde üretiliyor. Bunları yapan imalat birimlerini batı iç bölgelerine kaydırmanın maliyeti, politikalar işletmeleri teşvik etse de çok yüksek olacaktır.

Çözüm, dijital ekonomiyi iyileştirmede yatıyor. Bilgi teknolojisi işletmeleri, batı bölgelerinde çevrim içi çalışanlarının telefonla sorgulamalara katılabilecekleri çevrim içi hizmet merkezleri kurabilir, böylece maliyetleri düşürür ve müşterilerin taleplerini daha iyi karşılayabilir.

Batı iç bölgelerinin sahip olduğu avantajlar, dijital ekonomide atılımlar yapmalarına yardımcı olacaktır. İyi bir örnek, karstik arazi şekli nedeniyle yıl boyunca sıcaklığın ılıman olduğu Çin’in Guizhou eyaleti. Eyalet hükümeti, Apple ve Huawei gibi önde gelen IT şirketlerine veri depolama merkezlerini burada kurmaları için vergi teşvikleri sunarak bu avantajı iyi bir şekilde kullandı. Çin, Huawei’nin sektörde küresel bir lider olmasıyla, 5G teknolojisinde zaten avantajlara sahip bulunuyor. Bu 5G sektörü için gelecek ümit verici.