Covid-19 pandemisi nedeniyle değişen yaşam tarzlarımızda artık evde geçirdiğimiz zamanları keyifli hale getirebilmenin yollarını arıyoruz. Bazılarımız hobilerine eğildi bazılarımız da dijital platformlardaki dizi ve filmlerin sıkı takipçisi haline geldi. Pandemi döneminin belki de “hayat kurtarıcısı” haline gelen dijital platformlarda özellikle de yerli yapımlarda neler var? CRI Türk’te Irmak Hekimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Pano’da dijital mecralardaki yapımlar mercek altına alındı.

Netflix, Blu Tv ve Exxen platformlarındaki özellikle de yerli yapımlar son zamanların en çok konuşulan yapımları… Zaten Türkiye’deki dizi sektörünün şartları nedeniyle pandemi öncesinde hareketlenmeye başlayan dijital mecralardaki yapımlar pandemiyle beraber hızlı bir gelişme kaydetti. Mistik ve fantastik dizi denemeleri de dâhil olmak üzere her platformda kaliteli yerli yapımlara rastlamak mümkün…

Netflix’te öne çıkan ve bu haftanın da en çok konuşulan filmlerinden biri Çağatay Ulusoy’un başrolünde oynadığı “Kâğıttan Hayatlar” oldu. Kalemine “Behzat Ç, Saygı” gibi dizilerden aşina olduğumuz Ercan Mehmet Erdem’in kaleme aldığı “Kâğıttan Hayatlar” İstanbul’un arka mahallerindeki yaşamı ve farklı insanların bir aradaki uyumunu tadında bir dramla kaleme almış.

Kâğıttan Hayatlar’ın konusu şöyle:

Genç bir adam olan Mehmet, kâğıt toplayarak geçimini sağlar. Onun bu hayattaki en büyük destekçisi ise Tahsin Baba’dır. Mehmet’in yaşamı, hayatına Ali adında 8 yaşındaki bir çocuğun girmesiyle bambaşka bir hâl alır. Ali’yi ailesine kavuşturmaya çalışan Mehmet, bu sırada küçük çocukla arasında farklı bir bağ kurar.

Blu Tv de son zamanlarda yerli yapımların öne çıktığı içeriklerle gündemden düşmeyen platformlardan biri… Başrollerinde Nejat İşler, Miray Daner, Boran Kuzum’un yer aldığı “Saygı”nın senaryosu da Ercan Mehmet Erdem’in imzasını taşıyor. Dizide, ülkedeki adaletsizliklere, özellikle de “saygısızlığa” karşı kendi cezalandırma sistemini uygulamasını gördüğümüz Ercüment Çözer’in hikâyesi ilgiliyle izlenen yerli yapımlar arasına girdi.

Yine Blu Tv’nin yerli yapımlar arasında en dikkat çeken dizilerinden biri “Yarım Kalan Aşklar” oldu. “Poyraz Karayel”, “Söz” dizilerinin senaryosunu kaleme alan Ethem Özışık imzalı “Yarım Kalan Aşklar” fantastik karakomedisiyle büyük ses getirdi. Burak Deniz ve Dilan Çiçek Deniz’in başrollerinde yer aldığı dizide özellikle Burak Deniz’in performansı izleyicilerden tam not aldı.

Yarım Kalan Aşklar’ın konusu şöyle:

İdealist bir gazeteci olan Ozan, tam da uzun zamandır birlikte olduğu aşkı Elif’e evlenme teklif ettiği gün geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor ve hikâyemiz başlıyor!

Fakat Ozan’ın öteki dünyaya gitmek yerine Kadir isimli son derece olaylı ve uslanmaz bir cinayet büro komiseri olarak dünyaya geri dönmesi ile işler iyice karışmaya başlıyor. Yeni bedeninde hem ölümüne kimin sebep olduğunu bulmaya çalışacak hem de hayatının aşkı Elif’e farklı bir bedende gerçekleri anlatmak için ter dökecek olan Kadir’in gizemli hikâyesini heyecanla izleyeceksiniz. Dizinin başrollerini ise Dilan Deniz Çiçek ve Burak Deniz paylaşıyor.

Dijital platformlar arasına hızlı bir giriş yapan Exxen’deki yapımlar arasında da özellikle Haluk Bilginer, Songül Öden, Şükran Ovalı gibi başarılı isimlerin kadrosunda yer aldığı ve yönetmenliğini Onur Ünlü’nün senaryo danışmanlığını da Ali Atay’ın yaptığı “Şeref Bey” en dikkat çeken proje oldu. Exxen’deki çok konuşulan bir diğer yapım ise yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak’ın oturduğu, başrollerinde Burçin Terzioğlu, Alican Yücesoy, Hande Doğandemir ve İsmail Hacıoğlu’nun oynadığı “Hükümsüz” oldu. Kadın cinayetleri konusuna değinen ve “Hükümsüz” yayınlanan son bölümünde Çilem Doğan’ın hikâyesiyle büyük yankı uyandırdı. Çilem Doğan’ı canlandıran Nur Fettahoğlu’nun oyunculuğu da izleyenlerden tam not aldı.

Dijital platformlarda öne çıkan diğer yapımlar şöyle:

 1. Gözlerinin Ardında- Netflix
 2. Ateşböceği Yolu- Netflix
 3. Monarca-Netflix
 4. Alef-Blu TV
 5. Vahşi Şeyler- Exxen

CRI Türk’te Irmak Hekimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Pano’da Kırmızı Kedi Yayınevinin öne çıkan ve çok satan kitapları da şöyle sıralandı:

 1. Parsel Parsel- Murat Ağırel
 2. Türkçe İbadet- Cemil Kılıç
 3. Metastaz 2: Cendere- Barış Pehlivan/ Barış Terkoğlu
 4. Turnike- Hakan Erol
 5. Marksizm Mi Varoluşçuluk Mu? -György Lukac
 6. Katlanır Pekin- Hao Jingfang
 7. Klasik Polisiye Öyküler – Wilkie Collins, Arthur Morrison
 8. Bartleby ve Şürekası- Enrique Vila – Matas
 9. Yitirilen Cennet- John Milton
 10. Zaman ve Başka- Emmanuel Levinas