Xinhua

Çin Merkez Bankası dijital para birimini tedavüle sokmadan önce nabız yoklarken, ülkenin güneyindeki teknoloji merkezi Shenzhen diğer bir deneme çalışması yaparak ve deneme nüfusunu 500 bine çıkararak bir adım ileri attı. 

Çin, teknolojiyi uzun vadede daha fazla insanın yararlanması için kullanmaya hazırlandığından, 10 Nisan’dan 23 Nisan’a kadar sürecek deneme kullanıcı alışkanlıklarını geliştirmeyi amaçlıyor. Çin, 2019 yılının sonunda ülkenin seçilmiş belirli bölgelerinde dijital para birimini kullanmaya başladı. Dijital yuan, madeni para ve kâğıt para gibi dolaşımdaki nakit anlamına gelen MO olarak işlem görmek için tasarlanmış kanuni para gibi konumlanacak. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) belirlenmiş ticari bankalara vereceği dijital para daha sonra halka dağıtılacak. 

Mobil ödemenin hızlı gelişimi, hükümetin istikrarlı ve güvenli perakende ödeme altyapısı oluşturmasını gerektiriyor. Denemeler, PBOC’nin iç finansal istikrarı sağlamada dijital para birimini geliştirme konusundaki ihtiyatlı davranmasını yansıtıyor.

Dijital yuan, dijital çağda kendi kullanımlarına sahip. Dijital yuan, Çin halkı ve ekonomiye somut kazançlar sağlayarak, Çin’de finansal tabana yayılmanın ilerlemesine yardımcı olacak. Kullanıcıların banka hesapları irtibatını gerektiren banka dışı ödeme platformlarının aksine, bir dijital portföy, sürücü belgesi veya cep telefonu numarası gibi daha kişisel kimlik saptama seçenekleriyle açılabilir. Bu, Çin’in banka kullanmayan nüfusu ve yabancı ziyaretçilerin yeni para biriminden faydalanmasına dâhil olacağı anlamına geliyor. 

ÇİN DİJİTAL PARA BİRİMİNİ BAŞLATMAYI PLANLAYAN TEK ÜLKE DEĞİL

Dijital yuan aynı zamanda finansal operasyonların etkili olmasını artırabilir ve finansal işlemlerin maliyetlerini düşürebilir. Dijital yuan, ticari banka hesapları ve banka dışı ödeme platformları arasında serbestçe havale edilebilir ve sektördeki engelleri aşabilir. 

Dahası dijital para birimi, kullanıcı gizliliğinin ihlallere karşı korunmasını sağlayacaktır. Çin Kalkınma Forumu 2021 zirvesi sırasında PBOC Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changchun, Çin’in dijital para biriminin mevcut ödeme araçları arasında en yüksek seviyede gizlilik korumaya sahip olduğunu söyledi.

Çin, dijital para birimini başlatmayı planlayan tek ülke değil. Japonya dijital para birimini denemeye başlarken, Tayland kendi perakende dijital para biriminin denenmesi için bir zaman çizelgesi açıkladı.

Çin’in dijital para birimi konusundaki son pilot programları olumlu geri dönüş alsa da, dijital yuanın resmi olarak tedavüle çıkmasının hala zaman alacağını ve hatta büyük ölçekte kullanılmasının uzun süreceğini söylemekte fayda bulunmaktadır.