CRI Türk Dış Haberler Servisi

Ukrayna krizinin çözümünde diplomasi umudu artıyor. Rusya Devlet Başkanı, “yüksek düzeyli müzakerelere” istekli olduklarını söyledi. Kremlin ise Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü konuşmak istediğini anımsatarak Minsk’e heyet göndermeye hazır olduklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanıması ve ardından Ukrayna’ya harekât emri vermesinin ardından başlayan çatışmalar devam ediyor. Rus ordusunun Ukrayna’nın başkenti Kiev de dâhil olmak üzere ilerleyişi devam ederken, krizin durdurulmasına dönük diplomatik temaslar da devam ediyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Moskova ve Kiev arasındaki krizin çözümü noktasında diplomasiyi desteklediklerini bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Rus tarafının “yüksek düzeyli diyaloğa” hazır olduğunu aktardı. Buna karşın Hua’nın açıklamalarında müzakerelerin ne zaman başlayacağı ve hangi şartların yerine getirilmesi ile diplomasi masasının kurulacağı gibi bilgilere yer verilmezken, günün ilerleyen saatlerinde konuşan Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en başından beri harekatın amacının Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması yoluyla Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yardım etmek olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Zelenskiy’in teklifine cevaben Putin, Minsk’e Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı İdaresi temsilcileri düzeyinde bir heyet göndermeye hazır.”

BATI GÜVENLİK KAYGILARINI ANLAMADI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede diplomasiye yapılan vurgu kadar, krizin doğasına dair tespitlere de yer verildi. Xi Jinping’in Rusya’nın NATO’nun genişlemesinden duyduğu endişeyi anladıklarını belirterek, Soğuk Savaş mantığının terk edilmesi çağrısında bulundu. Avrupa’da yeni bir güvenlik mekanizması kurulması gerektiğini aktaran Xi, Çin’in tüm ülkelerin egemenliğine e toprak bütünlüğüne saygı duyma konusunda tutarlı olduğunun altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun uzun süredir Rusya’nın makul güvenlik endişelerini görmezden geldiğini, defalarca taahhütlerinden caydığını söyledi ve Rusya’nın kırmızı çizgisine meydan okuyarak askeri konuşlandırmayı doğuya doğru ilerletmeye devam ettiğini belirtti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de günlük basın toplantısında ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararını değerlendirdi. Rusya’ya 11 senedir yüzden fazla yaptırım uygulandığını anımsatan Çinli diplomat, bu yöntemin etkili olmadığını belirtti. Sözcü Wang her zaman gayrimeşru tek taraflı yaptırımlara karşı çıktıklarını ve ilgili taraflardan Ukrayna sorunu ve Rusya’yla ilişkileri ele alırken, Çin’in ve diğer tarafların meşru hak ve çıkarlarına zarar vermemesini istediklerini vurguladı.