Diş ve diş eti hastalıkları, en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Uzman Diş Hekimi Elifhan Alagöz, özellikle beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte, yaygın diş ve diş eti problemlerini ortaya çıktığını belirterek, gün içinde tüketilen her gıdanın diş ve diş eti sağlığına etkisi olduğunu dile getirdi.

Diş ve diş eti problemlerinden korunmak isteyenler için tavsiyelerde bulunan Alagöz, gün içerisinde dengeli ana öğünler ile şeker veya şekerli ürünlerin (rafine karbonhidratlar), asitli içeceklerin alınmadığı ara öğünlerden oluşan bir beslenmenin diş ve diş eti sağlığının ilk adımı olduğunu söyledi.

NORMAL ÖĞÜNÜN DIŞINDA ALINAN KARBOHİDRATA DİKKAT

Ağız ve diş sağlığının korunmasında başlıca proteinler, karbonhidratlar ve yağlar bulunduğunu aktaran Alagöz, “Yağlar; besin maddelerine kayganlık kazandırdıklarından, besinlerin dişlere tutunmasını azaltarak plak oluşumunu azaltan etki gösterirken; proteinler ise ağızda metabolize edilmeleri sonucu oluşan son ürünün bazik olması nedeniyle asidik ortamı nötralize ederek çürük önleyici etki gösterirler. Burada en önemli nokta; karbonhidratlardır. Diş çürüğüne neden olan faktörlerin başında sükroz ve glikoz içerikli karbonhidratlar yer alır. Normal öğünlerin dışında alınan karbonhidratlar daha çok çürük yapıcı etki gösterirler. Çünkü normal öğünlerde tükürük salgısı daha fazladır ve çiğneme sayısı daha fazla olduğundan çürük oluşumuna elverişli ortam oluşmaz.” dedi.

Günlük beslenme programında probiyotiklerin yeterli miktarda alınmasının hem diş çürüklerinden birinci derece sorumlu patojen olan S. Mutansın sayısını azaltacak hem de diş eti problemlerinin önüne geçerek diş ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olacağını vurgulayan Alagöz, “Antienflamatuar, antimikrobiyal özellikleri olan meyan kökünün ağız hijyeni ürünlerinde veya gıda takviye ürünlerinde alınması; diş çürükleri, ginigivitis (başlangıç düzeyi diş eti iltihabı), periodontitis (kemik yıkımının eşlik ettiği ileri düzey diş eti iltihabı), aftöz ülserler gibi ağız hastalıklarının oluşmasını önlemede etkilidir.” diye konuştu.

Kaynak: DHA