Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Türkiye’nin AB’ye üyeliği sadece Türkiye için değil, sadece AB için değil, dünya için de üçüncü ülkeler için de büyük bir kazanç olacaktır.” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi.

Schuman Deklarasyonu’nun 9 Mayıs 1950’de yayımlanmasının Avrupa tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ve bugünkü AB’nin temellerini attığını vurgulayan Kaymakcı, “Schuman Deklarasyonu bir barış projesidir. Bir bütünleşme, paylaşma ve ortak gelecek oluşturma projesidir. Dolayısıyla bir Avrupa ülkesi olarak Türkiye de Schuman Deklarasyonu’ndan etkilenen bir ülke. Biz de bugün zaten AB’ye aday bir ülkeyiz. Aday ülke olarak 9 Mayıs Avrupa Günü’nü ülkemizde de kutluyoruz.” diye konuştu.

Kaymakcı, Avrupa Günü’nün Türkiye’de her yıl sivil toplum kuruluşları, özel sektör, üniversiteler, öğrenci dernekleri, spor kulüpleri gibi çok çeşitli kesimlerin katılımıyla kutlandığını, dün Almanya’da başlatılan “16. Europa-Doğu Dostluk ve Barış Rallisi” gibi bazı etkinliklerin geleneksel hale geldiğini söyledi.

Ralliye katılan araçların İstanbul’a geleceğini ve 12 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda rallinin Türkiye ayağının başlatılacağını aktaran Kaymakcı, “Ralli, Anadolu’yu da gezecek ve doğuya doğru yoluna devam edecek. Bu ralli aslında Türkiye’nin Avrupa’da kimliğinin gösterilmesi, anlatılması açısından önemli.” dedi.

“TÜRK HALKININ AB ÜYELİK SÜRECINE DESTEĞİ SON DERECE YÜKSEK”

Üniversitelerin de çeşitli etkinliklerle Avrupa Günü’nü kutlayacağının altını çizen Kaymakcı, “Hatta bugün bir teklif daha aldım, Ankara’daki bir mahalle ‘9 Mayıs Avrupa Günü kutlaması için mahallemizde bir etkinlik yapmak istiyoruz, sizler de katılır mısınız?’ diye davet etti. Gerçekten AB üyelik sürecimizin ve Avrupa’nın yerelde çok iyi anlaşılması bizim için çok değerli. Zaten Türk halkının AB üyelik sürecine de desteği son derece yüksek.” ifadelerini kullandı.

Kaymakcı, AB Başkanlığının yaptığı anketlere dikkati çekerek, “Türk halkının en az yüzde 80’i Türkiye’nin AB üyeliğini istiyor ve bu süreci destekliyor. Yine Türk halkının en az yüzde 60’ı, 65’i Türkiye’nin AB’ye üye olabileceğini ve üyelik konusunda üstüne düşenleri layıkıyla yapabileceğine inanıyor.” dedi.

Bu oranların önemli olduğuna işaret eden Kaymakcı, şunları kaydetti:

“Evet bugün Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar, bazı çifte standartlardan dolayı bazı tepkisel davranışlarımız var ama burada önemli olan Türkiye’nin AB üyeliğiyle egemenliği ve çıkarlarını en üst düzeyde koruyabileceğini görmesi. Bugün biz Avrupa Kıtası’nda yaşıyoruz. Avrupa coğrafyasındayız, Avrupa siyasetindeyiz, Avrupa sporundayız. Avrupa siyasetinin, güvenliğinin ve savunmasının parçasıyız. Türkiye’nin bu resim içerisinde en güvenilir, en etkili olduğu, en egemen olabildiği, çıkarlarını en üst düzeyde koruyabildiği yer de AB ile olacak.”