Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki PKK/YPG saldırılarıyla ilgili, “Son saldırılarda  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın da sorumluluğu var. ABD göstermelik bir kınama açıklaması yapıyor. Bu silahları sen verdin.” dedi.

Çavuşoğlu,  “Son zamanlarda bu tür saldırıları görmeye başladık. Her iki ülkede bu töreristleri en az 30 km güneye çıkaracaklardı. Rusya, Tel Rıfat ve Münbiç’i temizleyecekti. Bu sözler tutulmadı.” diye konuştu.

Son saldırılarda Rusya’nın ve ABD’nin de sorumluluğu olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Sözlerinde durmadılar. “Saldırıları kınıyoruz” diyorlar peki bu silahları kim veriyor sen eğitiyorsun, sonra göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Bu teröristler burada olduğuna göre bizim de yapmamamız gereken nedir kendi göbeğimizi kendimiz kesmemizdir. Temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Afganistan’da yaşanan gelişmelerle ilgili de şunları söyledi:

“Şu anda ülke içinde 4 milyon yerinden edilmiş kişi var. Bu insanlara bizim uluslararası toplum olarak yardım etmemiz gerekiyor. Afganistan’daki yönetimin kapsayıcı olmasını istiyoruz.”