Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la dün Roma’da bir araya geldi.

Görüşmede, ABD’nin Çin’e uyguladığı yanlış politikanın iki ülke arasındaki ilişkilere büyük zarar verdiğine dikkat çeken Wang, yapılması gerekenin, iki ülkenin liderlerinin uzlaştığı mutabakatı yerine getirerek, gelecek aşamadaki siyasi temaslar için hazırlık yapılması olduğunu belirtti.

Taiwan konusunun iki ülke arasındaki en hassas konu olduğunun altını çizen Wang, “ABD’nin Tek Çin politikasını tam anlamıyla uygulaması gerekiyor.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Tek Çin politikasında ısrar etmeye devam edeceklerini ve Çin’le ilişkileri karşılıklı saygı temelinde geliştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

İki ülkenin, ikili ilişkilerin karşılıklı saygı temelinde geliştirilmesine yönelik çabalarını takdirle değerlendiren Blinken, Çin’le temasları korumaya hazır olduklarını ve iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları sorumlu bir şekilde kontrol altında tutmaya, çatışmadan ve hatta krizden kaçınmaya çalışacaklarını söyledi

İki bakan, küresel meydan okumaların çözülmesi için diyaloğu korumaya hazır olduklarını dile getirdi.