Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Pazar günü Beijing’de 13. Ulusal Halk Meclisi’nin 4. oturumu sırasında bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin Çin’in dış politikasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Açılış konuşmasında devam eden salgına değinen Wang Yi, “Covid-19’a karşı küresel mücadele, virüs her ülkede ortadan kaldırılıncaya kadar durmamalıdır.” dedi.

Wang basına yaptığı açıklamada, Çin’in 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana en büyük acil insani eylemini gerçekleştirdiğini ve dünyanın koronavirüsü önleme çabalarına katkıda bulunduğunu söyledi.

Wang Yi geçen yıl içinde diplomaside en kararlı duruşun ulusal çıkarları savunmak olduğunu belirterek “Dünyadaki hegemonya ve zorbalığa kararlılıkla karşı çıkıyoruz ve Çin’in içişlerine müdahaleyi kararlılıkla reddediyoruz. Kimse Çin ulusunun haysiyetine saldıramaz.” dedi.

ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ

Wang, Çin’in ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı büyüme yolunda doğru yola döndürmek için ABD ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin, ABD’nin aynı yönde hareket etmesini ve ikili iş birliği üzerindeki mantıksız kısıtlamaları olabildiğince erken kaldırarak yeni engeller yaratmamasını umduğunu söyledi.

Farklı sosyal sistemlere sahip iki ülke olarak Çin ve Amerika Birleşik Devletleri doğal olarak farklılıklar ve anlaşmazlıklar içerisinde olacaktır diyen Wang Yi, önemli olanın, stratejik yanlış hesaplamayı önlemek ve çatışmalardan kaçınmak için bunları samimi iletişim yoluyla etkili bir şekilde yönetmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Wang Yi, uzun bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer ülkelerin içişlerine sözde demokrasi ve insan hakları bayrağı altında keyfi bir şekilde müdahale ettiğini, dünyada pek çok soruna yol açtığını, hatta kargaşa ve savaş kaynağı haline geldiğini vurgulayarak, “ABD bunu bir an önce anlamalı, aksi takdirde dünya yine huzursuz olacaktır.” dedi.

ÇİN-AVRUPA İLİŞKİLERİ

Wang, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB) geniş ortak çıkarları paylaştığını ve sistematik rakipler olmadıklarını belirtti.

Krizler ve zorluklar karşısında, Çin-Avrupa ilişkileri direnç ve canlılık gösterdi, dünyaya olumlu bir mesaj gönderdi. Geniş ortak çıkarlara sahip olduklarının altını çizen Wang, ilişkinin ana itici gücünün kazan-kazan iş birliği olduğunu söyledi ve “Çin ve Avrupa büyük şeyler başarabilir.” diye ekledi.

Wang Yi, Çin ve Avrupa’nın, herhangi bir üçüncü tarafı hedeflemeyen veya başkası tarafından kontrol edilmeyen eşit ve açık bir ilişkiye sahip olduklarını belirtti.

VATAN SEVGİSİ, KAMU HİZMETİNİN TEMEL ŞARTIDIR

Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin gündeminde Hong Kong konusu da vardı. Wang, Çin’in Hong Kong seçim sistemini iyileştirmesinin ve “yurtseverlerin Hong Kong’u yönetmesini” sağlamasının tamamen anayasal ve meşru olduğunu söyledi. Wang Yi “Dünyaya baktığınızda, hangi ülkede olursanız olun, vatanınıza bağlılık, kamu görevlilerinin ve kamu görevine aday olanların uyması gereken temel bir siyasi etiktir. Hong Kong’da da durum aynıdır. Hong Kong, Çin’in özel bir idari bölgesidir ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır.” dedi.

Wang Yi Hong Kong’la ilgili olarak yaptığı açıklamaya şunları ekledi:

“Hong Kong’daki sömürge döneminde hiçbir zaman demokrasi yoktu. Yeniden birleşmeden bu yana geçen 24 yıl içinde, hiç kimse Hong Kong’da demokrasinin gelişimini merkezi hükümet kadar umursamıştır. Hong Kong’un kaostan yönetişime geçişi tamamen tüm tarafların çıkarına olacaktır ve aynı zamanda Hong Kong sakinlerinin haklarını ve yabancı yatırımcıların meşru çıkarlarını korumak için daha sağlam bir garanti sağlayacaktır.”

ÇİN DÜNYAYA GÜVEN AŞILIYOR

Wang Yi ayrıca bu yıl Çin’de boğa yılına girildiğini hatırlatarak, boğanın azim ve gücü simgelediğine dikkat çekti ve Çin’in dünyaya daha fazla umut vereceğinin, tüm ülkelerin ortak kalkınmasına daha fazla güven aşılayacağının altını çizdi.

Bu yıl Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, Parti önderliğindeki diplomasinin anlamı üzerine bir soruyu yanıtlayan Wang Yi, “Çin diplomasisi, Parti liderliğinde bir halk diplomasisidir. Çin Komünist Partisi, Çin halkının bel kemiğidir ve elbette Çin diplomasisinin de dayanağıdır” ifadesini kullandı.

Wang Yi şunları söyledi:

“Barışçıl kalkınmada ısrar etmek, kazan-kazan iş birliği arayışı içinde olmak ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip topluluk inşa etmeyi desteklemek sadece Parti tüzüğü tarafından değil, aynı zamanda Çin diplomasisinin temel istikameti tarafından da şart koşulmaktadır.”