Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen Boğaziçi Üniversitesi açıklamalarına tepki gösteren bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasa dışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

yasa dışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda söz konusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de ‘gelişmiş’ demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır.”

ABD’DEN PROTESTO AÇIKLAMALAR

Amerika Birleşik Devletleri, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gösterilerden endişe duyduğunu açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, İstanbul’un önde gelen üniversitesindeki gösterilerden endişe duyduğunu ve onları çevreleyen LGBT karşıtı söylemi kınadığını söyledi.

“Rektöre karşı yapılan barışçıl protestoları yakından takip ediyoruz.” diyen Price, LGBTQ bireylerine dönük ayrımcı söylemleri sert bir şekilde kınıyoruz. ifadelerini kullandı. Price, “Rahatsız etse bile ifade özgürlüğü demokrasinin önemli bir parçasıdır.” diye ekledi.

Kaynak: NTV