CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Joe Biden yönetiminin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ile diyalog sürecinin yeni özel temsilcisi Sung Kim, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un diyaloğa yeşil ışık mesajı arından Güney Koreli ve Japon mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Seul’e gitti.

Geçen perşembe günü Kore İşçi Partisi 8’inci Merkez Komitesi 3’üncü Genel Toplantısında, Kim Jong-un “hem diyaloğa hem de yüzleşmeye hazırlıklı olunması gerektiğini” vurguladı.

ABD tarafından olumlu algılanan bu mesaj için diplomatik aksiyonlar için hazırlıklara başladı. Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, özel yetkili Sung Kim’in Seul’ün üst düzey Kuzey Kore elçisi Noh Kyu-duk ile ikili görüşmelerde bulunması ve ardından Japon mevkidaşı Takehiro Funakoshi ile görüşeceğini belirtildi.

ABD’NİN DOĞRUDAN İLETİŞİM BEKLENTİSİ

Cuma günü sona eren dört parti toplantısında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un “güç için güç, iyi niyet için iyi niyet” politikasıyla uyumlu bir karar verdiği yönünde yorumlar söz konusu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kim Jong-un’nun açıklamalarını “ilginç bir sinyal” olarak nitelendirerek, “İleriye dönük olası bir yol hakkında bize herhangi bir doğrudan iletişim için bekleyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

GÜNEY KORE İKTİDARI İÇİN YENİ BİR FIRSAT

Seul ve Washington arasında düzenlenen zirve ardından gelen açıklama, Güney Kore’nin iç ve dış politikada yeni bir süreç izleyeceğini gösteriyor. Güney Kore’de yaklaşan seçim sezonu öncesi iktidarın diyalog çabalarında yaşadığı ivme kaybının giderilmesi bekleniyor.

BEIJING VE PYONGYANG HATTINDA DURUM

Çin’in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Li Jinjun, Rodong Gazetesi’ne yazdığı bir makalede barışı korumak ve geleceği birlikte yaratmak için, Xi Jinping’in 2019 yılındaki Pyongyang ziyaretini hatırlamak gerektiğini gündeme taşıdı.

Öte yandan, Çin Halkın Günlüğü Gazetesi de aynı gün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Ri Ryong-nam’ın bir makalesini yayınladı. Ri makalede, durum nasıl değişirse değişsin hem Çin’de hem de Kuzey Kore’de sosyalizmin büyük davalarının sarsılmaz kalacağını ve ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Fudan Üniversitesi Kore Çalışmaları Merkezi Direktörü Zheng Jiyong, Global Times’a verdiği demeçte, “Kısa vadede, Kuzey Kore ve ABD’nin herhangi bir doğrudan etkileşime sahip olma olasılığı düşük. Biden, Çin ile rekabete odaklanmak istiyor, bu nedenle diğer bölgelerdeki girdileri azaltmaya çalışıyor ve Kuzey Kore ile görüşme teklifi Güney Kore’den gelen bir talebe dayanıyor. Pyongyang, Çin ile sağlam bağlara dayanan daha büyük ekonomik kazanımlara sahip olduğu için zaten Beijing ile daha yakın durmaya karar verdi. Bu yüzden Washington yaptırımları gevşetmeyi düşünmeli ve Kuzey Kore’nin kendine güveni ve sabrı var.” dedi.