Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Süper Lig’de hafta içi oynanan maçlara değerlendiren Behçet Üstün, “Hava koşullarının da zorladığı yoğun bir hafta yaşıyoruz. Fenerbahçe’de İsmail Kartal dönemi başladı. İsmail Hoca’nın en büyük avantajı taraftar tarafından fedakârlık yaparak geldi anlamında bir destek vermesi. Bu destek belki İsmail Hoca’nın oyuncular özerinde otorite kurmasını sağlayabilecek. Dünkü maçın ilk yarısında aslen bek olmayan iki bekle başlayınca sıkıntılar yaşadı. Şu anda krizdeki takımların en fazla karşılamak istedikleri takımlar, Fenerbahçe ve Galatasaray. ‘Biz bunlardan puan alırız’ diye düşüneceklerdir. İkisi de çok kötü. Kadro olarak demiyorum, oyun olarak kötüler. Oyun olarak bunu sahaya yansıtamıyorlar. Altay da bunu ilk yarı iyi değerlendirdi. Fakat ikinci yarı Nazım’ın oyuna girmesiyle Fenerbahçe doğruya döndü. Takımın geri kalanı da istekliydi ve maçı çevirmeyi başardılar.

“UZUN LİG MARATONUNDA TÜM TAKIMLAR İNİŞ-ÇIKIŞ YAŞAYACAKTIR”

Trabzonspor’un en iyi oynayan takım olduğu ve konumunu hak ettiği konusunda herkes hemfikirdi. Biz zaman zaman oynadığı oyuna göre daha fazla puana sahip olduğunu söylüyorduk. Şimdi bunların biraz sıkıntılarını yaşıyor. Uzun lig maratonunda bu inişleri ve çıkışları bütün takımlar yaşayacaktır. Sanki Trabzonspor da o duraklama döneminde gibi. Son 4 maçında 6 puan kaybetti ki, o kadar puanı daha önce 12 maçta kaybetmişti. Bu hafta sonu da Galatarasay ile oynayacaklar. Bordo mavililer mutlak favori ama büyük maçlarda büyük takımların tepkileri farklı oluyor.

Beşiktaş da ilginç bir şekilde gidiyor. Hani bir söz vardır, ‘1-0 olsun bizim olsun’ diye. Aynı o şekilde gidiyor. Oyuna baktığınız zaman aslında 1-0’dan fazla skoru yakalayabilecekken gol konusunda biraz sıkıntıları var. Önder Hoca, kendine ihtiyacı olanı alıp ondan sonra da oyunu tutmayı çok iyi başarabiliyor, Türk futbolu için çok özel ve çok önemli bir isim.” dedi.

“HER KARARIN BİR BEDELİ VAR”

Aşı karşıtı olan ve toplum sağlığını tehdit ile kurallara uymamaktan Avustralya’dan sınır dışı edilen Sırp tenisçi Novak Djokovic ile ilgili gelişmelere değinen Üstün, “Novak Djokovic, farklı bir işin bayraktarlığına soyunmuş durumda. Avustralya’da uzunca bir süre sonra bakanlık eliyle deport edildi açıkçası. Sadece turnuvadan değil, ülkeden deport edildi. Aşıl olmadığı için şimdi Fransa Açık’a da katılamayacak. İtalya’dan da benzeri ifadeleri duyduk. Her kararın belli bir bedeli var. Bunu ödemek kaydıyla istediği gibi davranabilir.” diye konuştu.

“ÇOK BÜYÜK BİR SKANDAL”

Milli futbolcu Yusuf Yazıcı’nın Fransa’nın Lille kulübünden Rusya’nın CSKA Moskova takımına transferi sonrası yapılan sosyal medya tanıtımı gündem oldu. Behçet Üstün konuya ilişkin, “Çok büyük bir skandal. Tam bir akıl tutulması. Nasıl bir yapı mekanizması var? O da ayrı konu. Çok kötü bir reklam oldu hem Rusya için hem de CSKA Moskova için. Tepkiler üzerine tanıtım kaldırıldı. CSKA TV Genel Yayın Yönetmeni Katerina Kirilcheva da özür diledi.” ifadelerini kullandı.

“KIM YEON-KOUNG’UN BİRİNCİ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Behçet Üstün, voleyboldaki gelişmeler için de şunları söyledi:

“Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından ‘Yılın En İyi 12 Kadın Voleybolcusu’ açıklandı. Birinci Güney Koreli Kim Yeon-koung oldu. Kim Yeon-koung çok başarı bir oyuncu ve müthiş de bir kariyeri var ama 2021’in en iyi olması mümkün değil. Bunu hangi kriterlerle yaptılar? İkinci sırada Amerikalı Justine Wong Orantesvar. Daha sonra sırasıyla Paola Egonu, Tijana Boskovic, Carol Gattaz, Jordan Larson, Gabriela Guimaraes, Arina Federovtseva, Jordyn Poulter, Macris Carneiro, Eda Erdem ve Isabelle Haak yer aldı. Bizim açımızdan güzel olan Türkiye’den 4 tane sporcunun olması. Kadınlar voleybolunda Türk liginin ne kadar iyi olduğunu bu listeden de görebiliyoruz.”