Yeni tip koronavirüs salgınından ötürü getirilen şartları sağlamadığı gerekçesiyle hakkında sınır dışı kararı verilen erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Djokovic’in katılamayacağı 2022 Avustralya Açık Tenis Turnuvası yarın başlayacak.

Fransa Açık (Roland Garros), Wimbledon ve ABD Açık ile birlikte tenis sezonunun en önemli dört turnuvasından biri olan Avustralya Açık, bu yıl 17-30 Ocak tarihlerinde 110. kez organize edilecek.

İlk kez 1905 yılında düzenlenen, sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık’ın ana tablo maçları, 17 Ocak Pazartesi TSİ 03.00’te Melbourne kentinde başlayacak.

Küresel salgın koşullarında katılımı artırmak için 2021’de başlayan yarı final, final ve şampiyonluk için verilen para ödüllerinin azaltılıp alt turlar için verilen miktarı artırma politikası, bu yıl da sürecek.

2022 Avustralya Açık’ta toplam 75 milyon Avustralya doları (yaklaşık 731 milyon lira) ödül dağıtılacak. 29 Ocak’ta yapılacak tek kadınlar ve 30 Ocak’ta oynanacak tek erkekler finalini kazananlar, 2,875 milyon Avustralya doları (yaklaşık 28 milyon lira) para ödülü alacak.

Salgın öncesi düzenlenen 2020’deki turnuvada tekler şampiyonları için ayrılan para ödülü 4,12’şer milyon Avustralya dolarıydı. Ödül miktarı geçen yıl 2,75 milyon Avustralya dolarına düşmüştü.

Avustralya Açık, bu yıl da çeşitli önlemler altında yapılacak. Melbourne Park yerleşkesindeki en büyük kortlar Rod Laver Arena ve Margaret Court Arena’nın toplam kapasitesinin yüzde 50’si kadar bilet satılmasına izin verildi.

Tıbbi muafiyeti bulunmayan 12 yaş üstü kişilerin Melbourne Park’a girebilmek için tam aşılı olduklarını kanıtlaması gerekiyor. Yeme-içme durumu haricinde maske takmak da zorunlu olacak.

Covid-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Novak Djokovic’in 5 Ocak’ta Melbourne Havaalanı’ndaki giriş işlemleri sırasında başlayan süreç, Sırp tenisçinin vizesinin iptal edilmesi ve sınır dışı edilmesine karar verilmesiyle sonuçlandı.

Bu, son 3 yıl da dahil kazandığı 9 şampiyonlukla erkeklerde turnuva tarihinin en başarılı tenisçisi olan ve kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic’in, unvanını savunamayacağı anlamına geliyor.

2021 Amerika Açık’ta kariyerinin ilk grand slam şampiyonluğuna ulaşan dünya 2 numarası Daniil Medvedev, Djokovic’e kaybettiği geçen yılki finalden sonra Avustralya’daki ilk zaferini yaşamak istiyor.

Geçen yılın ağustos ayında yaşadığı sakatlık sonrası dünya sıralamasında 6’ncılığa kadar gerileyen Rafael Nadal açısından turnuva, en fazla grand slam şampiyonluğu kazanan erkek tenisçi rekorunu kırmak için yeni bir fırsat olacak.

Nadal, Avustralya Açık’ta 2009’dan sonra bir kez daha şampiyonluğa ulaşırsa 1968’te başlayan açık dönemde Djokovic’ten sonra her grand slam turnuvasını en az 2 defa kazanan ikinci erkek tenisçi olarak tarihe geçecek.