Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Donbass sakinlerine Rus pasaportu verilmesinin zorunlu bir insani önlem olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yazılı açıklama yapan Zaharova, Donbass sakinlerine Rus pasaportu verilmesinin zorunlu bir insani önlem olduğunu belirterek, bunun Kiev’in Minsk anlaşmalarına uymamasının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Zaharova, “Donbass sakinlerine Rus vatandaşlığının verilmesi, Kiev’in bölgeye uyguladığı, Minsk anlaşmalarına göre kaldırılması gereken sosyo-ekonomik ve ulaşım ablukası koşullarında başvurulan zorunlu bir insani önlemdir. Kiev, bu ablukayı kaldırmamakla Donetsk ve Lugansk sakinlerinin haklarını yedi yıldır ihlal ediyor. Dolayısıyla, Rusya’nın bu insani jesti, Ukrayna’nın Minsk anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin doğrudan bir sonucudur. Ayrıca, uluslararası uygulamalara tamamen uygundur.” ifadelerini kullandı.

Zaharova, vatandaşlık verilmesinin egemen devletlerin kendi yetki alanı içinde olduğu ve uluslararası hukukun bu konuda herhangi bir kısıtlamasının olmadığına vurgu yaparak, “Vladimir Zelenskiy’in mantığını ve iddialarını anlamak zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Sputnik Türkiye