China Daily

Donbas’ta Rusya ile Ukrayna arasında belirleyici bir savaşın başladığına dair işaretler var.

Rusya’nın seçkin güçleri Donbas’ta Kiev çevresinden ve başka yerlerden çekilenlerle güçlerini birleştirdi. Rusya, toplamda yaklaşık 70 bin ila 80 bin askerden oluşan 76 tabur düzeyinde taktik grubu cephe hattına yerleştirdi. Buna çevreden birlikler ekleniyor ve sayı 200 bin askere ulaşıyor.

Ağırlıklı olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna Güvenlik Servisi ve Sınır Muhafızları, Ukrayna Ulusal Muhafızları ve yerel polis kuvvetlerinden oluşan ve toplamda yaklaşık 90 bin askerden oluşan Ukrayna ordusu da Donbas’taki konuşlandırmasını tamamladı.

Rus ordusu şimdiden Lugansk Halk Ordusu ve Donetsk Halk Ordusu ile bütünleşti. Ukrayna ordusu yıllardır Donbas bölgesinde faaliyet gösteriyor ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki NATO’nun rehberliğinde çok sayıda güçlü savunma pozisyonu inşa etti. Ukrayna ordusunun halen Rus ordusuna rakip olacak sert güce sahip olmadığı göz önüne alındığında, olası stratejisi savunma ve karşı saldırı, Rus ordusuyla yeraltı çalışmaları, siperler ile nehirler yoluyla savaşmaktır.

UKRAYNA ORDUSU, ABD LİDERLİĞİNDE ÇOK SAYIDA SAVUNMA POZİSYONU İNŞA ETTİ

Donbas savaşında Rus ordusunun amacı, Ukrayna ordusunun doğudaki ana kuvvetini kuşatmak ve yok etmek, Ukrayna kuvvetlerini ortadan kaldırmak ve Rusya’nın diğer hedeflerinin yanı sıra daha fazla pazarlık payı kazanmak için bir güvenlik bariyeri inşa etmesinin temellerini atmak. Ukrayna’nın amacı, Rus ordusunun yıldırım saldırısına karşı koymak, onu savaşın bataklığına sürüklemek, sonunda Rusya’yı yenmek ve işgal altındaki Donbas bölgesini geri almak ve hatta Rusya’yı Lugansk, Donetsk ve Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermeye zorlamak.

Rusya-Ukrayna çatışmasının özü ABD ile Rusya arasında bir oyun olduğundan, ABD ile NATO’nun müdahalesinin de önemli bir etkisi olacaktır. Donbas’taki savaş, hem Rusya hem de Ukrayna’nın zayiat olarak ağır bir bedel ödemesiyle birlikte acımasız olmaya mahkumdur. Kazananı olmayan maliyetli bir savaş olacak.