Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin Ukrayna’ya yeni bir askeri yardım paketi göndermeye hazırlandığını ifade eden Ediz Tiyanşan, paketin yaklaşık 800 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti.

ABD’DEN KİEV YÖNETİMİNE 800 MİLYON DOLARLIK YENİ ASKERİ YARDIM

Son yardımların ABD Başkanı’nın özel yetkisiyle onaylandığını bildiren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Normalde ABD yönetiminden yapılan yardımlar Kongre’den onay alınarak yapılır. Ancak başkanlık yetkisi ile ABD Başkanı acil durumlarda ülkedeki stoklardan teçhizat ve hizmet transferine onay verebiliyor.

Beyaz Saray’dan yazılı açıklama yapıldı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştüğü belirtildi. Biden’ın Zelenskiy’e ek paketle ilgili bilgi verdiği bildirildi. Yeni paketin, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda başlatması beklenen yeni saldırıya uygun olarak tasarlandığı belirtildi. Pakette ağır silah sistemlerinin, top mermilerinin, zırhlı personel taşıyıcılarının da bulunduğu açıklandı. Biden ek yardım paketinin içine ilave helikopterlerin transferlerinin de eklendiğini belirtti. Bu helikopterlerin Afganistan’da hükümet devrilmeden önce Taliban’a karşı hükümete yardım için ayrıldığı biliniyordu. Anca gelinen noktada 11 adet Mi-17 tipi savaş helikopterinin Ukrayna’ya gönderileceği bildiriliyor. Olası kimyasal saldırılara karşı da teçhizatlar gönderilecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ‘Ukrayna ordusu sağladığımız silahları yıkıcı bir biçimde kullanıyor.’ diyor. ‘Rusya, Donbass bölgesinde saldırısını yoğunlaştırırken ABD yardım sağlamaya devam edecek.’ ifadesi de kullanıldı.

Biden, Putin’in Ukrayna’yı kısa bir sürede ele geçirme hedeflerinin bozguna uğradığını ileri sürdü.

RUSYA: MARIUPOL’DE BİNDEN FAZLA UKRAYNALI DENİZCİ TESLİM OLDU

Rusya’nın açıklamasına göre, Mariupol Limanı’nda Rus güçlerinin kontrolü ele geçirdiği iddia edildi. Binden fazla Ukraynalı denizcinin de teslim olduğu öne sürüldü. Şayet doğruysa Rusların Mariupol’ü tamamen ele geçirdiği anlamına geliyor. 24 Şubat’tan bu yana bu Rusların kontrolüne geçen ilk büyük şehir olabilir.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise Rus güçlerinin Azovstal bölgesindeki saldırısını doğrulamasının ötesinde birliklerin teslim olması hakkında bilgilerinin olmadığını belirtti.

POLONYA, ESTONYA, LETONYA VE LİTVANYA LİDERLERİ KİEV’DE

Polonya’nın yanı sıra Litvanya, Letonya ve Estonya liderleri Kiev’i ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Rusya tarafından işlenen suçların adalet önünde hesap vermesi gerektiği yönünde mesaj verildi. Polonya Devlet Başkanı, ‘Bu bir savaş değil terörizm.’ ifadesini kullandı. Bu Rusya’ya bu tonda yapılan ilk eleştiri değil. Rusya sivilleri hedef aldığı konusundaki iddiaları yalanlamıştı. Kiev polis şefi, Rus askerlerinin Kiev çevresinden çekilmesinden sonra tam 720 cansız bedenin bulunduğunu 200’den fazla kişinin ise kayıp olduğunu söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Karim Khan’da Buçha ziyaretinde yer aldı. Khan, Ukrayna’nın suç mahali olduğunu söyledi ve bunun Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisi içinde olduğunu hatırlattı.”