74. Dünya Sağlık Asamblesi’nde (DSA) dün onaylanan kararda, az sayıdaki ülkenin ortaya koyduğu “Taiwan’ın asambleye gözlemci olarak katılmaya davet edilmesi” önerisinin asamble gündemine dâhil edilmesi reddedildi.

Bu “tek Çin” ilkesine meydan okumaya yönelik herhangi bir girişimin başarısızlıkla sonuçlanacağını bir kez daha göstermektedir.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 2758 no’lu kararı ve Dünya Sağlık Asamblesi 25.1 sayılı kararda yer alan ilkelere göre, Çin’in Taiwan bölgesinin DSA’ya katılımı tek Çin ilkesine uygun olarak ele alınmalıdır.

Taiwan bölgesi, 2009’dan 2016’ya kadar DSA’ya “Çin Taipei” adı altında bir gözlemci olarak katılmıştı. Bu, Taiwan Boğazı’nın iki yakasının “tek Çin” ilkesini yansıtan “92 konsensusuna” sadık kalması temelinde istişareler yoluyla yapılan özel bir düzenlemeydi. Ancak, 2016’da iktidara gelen DDP, 92 konsensusuna inatla bağımsızlık hevesine kapılmıştır. Taiwan’ın DSA’ya  katılımının siyasi temeli artık mevcut değil. Başka bir deyişle, bu zor kazanılan kimliği tek başına yok eden DDP yetkilileriydi.

74. Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılışından önce 150’den fazla ülke, diplomatik kanallarla Çin’in Taiwan bölgesinin bu yılki DSA’ya katılmasını kabul etmeme kararını destekliyor. 80’den fazla ülke özellikle DSÖ’ye mektup yazarak “tek Çin” ilkesini kararlılıkla destekleme ve Taiwan’ın DSA’ya katılımına karşı çıkma tutumunu ifade etti.

DSA, siyasi kişisel çıkar için bir gösteri alanı değildir. Sağlık konularının az sayıdaki batılı ülke tarafından siyasallaştırılması, sadece DSA’nın normal düzenini rahatsız ederek salgınla mücadelede küresel iş birliğini etkileyecektir.

Taiwan’ın DSA’ya katımını amaçlayan sözde girişime son verilmesinin zamanı geldi.