Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün düzenlenen olağan basın toplantısında, dünya genelinde tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısının azalmaya devam ettiğini, ancak tedbirlerin gevşetilmemesi gerektiğini belirtti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünyadaki Covid-19 vakalarının sayısı art arda dört haftadır azalıyor ve vefat sayıları da iki haftadır düşüyor. Bu düşüşler, ülkelerin kamu sağlığı önlemlerini daha sıkı uygulamasından kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bu cesaret verici olsa da tedbirleri gevşetme zamanı hâlâ gelmedi.” dedi.

Ghebreyesus, aşı üretim ölçeğinin genişletilmesinin ve aşıların tüm ülkelere ulaştırılma hızının Covid-19 pandemisinin ne zaman kontrol altına alınacağını belirleyeceğini vurguladı.

Ghebreyesus, virüsün kaynağını araştıran uluslararası uzman ekibinin Çin’deki incelemelerini tamamladığına ve ilgili nihai raporun birkaç hafta sonra yayımlanacağına işaret ederek, uzman ekibinin önümüzdeki hafta bir özet rapor yayımlamayı planladığını kaydetti.

Genel Direktör Ghebreyesus, “Uzman ekibiyle konuştuktan sonra, uzmanların hâlâ virüsün kaynağıyla ilgili tüm varsayımlara açık bir tavır gösterdiklerini, ilgili konular hakkında daha fazla analiz ve araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu öğrendim. Uzman ekibinin bu gezisiyle tüm sorulara cevap bulunamayacağını daima vurguluyoruz. Ancak araştırmalar, virüsün kaynağını daha iyi anlamak için önemli bilgiler sağlayacaktır. Uzman ekibi, salgının ilk aşamasındaki durumu daha iyi bir şekilde anlayarak daha fazla analiz ve araştırma gerektiren alanları belirleyecek.” ifadesini kullandı.

YENİ KORONAVİRÜS LABORATUVARDAN SIZMADI

Çin-DSÖ ortak uzman ekibi başkanı Peter Ben Enbarek, uluslararası uzman ekibinin Çin gezisinin birçok yönden başarılı olduğunu, virüsün yayılması, viral gen dizilimi ve virüsün kaynaklanabileceği olası vahşi hayvanlar dâhil olmak üzere salgının ilk ortaya çıktığındaki durumu daha iyi anladıklarını söyledi.

Enbarek, yeni koronavirüsün bir laboratuvarda üretilmediğini, bu virüsü salgından önce kimsenin görmediğini vurguladı.

Embarek, “Yeni koronavirüs, henüz işlenmemiş numunelerde mevcut olabilir. Ancak tüm laboratuvarlardan edinilen bilgilere göre, salgının ortaya çıkmasından önce kimse bu virüsü görmedi. Aksi takdirde yeni koronavirüs çoktandır araştırma tezlerinde yer almış olurdu.” ifadesini kullandı.

Enbarek, Aralık 2019’dan önce Wuhan ve çevresinde büyük çaplı bir salgın yaşanmadığını, ancak virüsün kaynağı, aracı hayvanlar ve aralık ayında virüsün insana geçiş kanalının bilinmediğini sözlerin ekledi.

DSÖ uzman ekibi üyesi Marion Koopmans da farklı tür ve lokasyonlarda 30 binden fazla hayvanın test edildiğini, ancak aracının henüz tespit edilmediğini, ancak bu çalışmaların ilerideki araştırmalar için ipuçları sağlayacağını kaydetti.