China Daily

China Global Television Network (CGTN) tarafından Birleşmiş Milletler’in (BM) 6 resmi dilinde bütün dünyada geçen birkaç haftada yapılan bir kamuoyu yoklamasında katılanların yüzde 83,1’i Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni koronavirüsün kökenleri ile ilgili bir araştırma yapmasını destekledi.

İnsanların ABD’yi bilim insanlarının köken bulma çalışmaları için bir öncelik olarak görmelerinin önemli nedeni, sadece Çin’deki virüs vakalarının salgına yol açmasından önce ABD’de görülen virüs vakaları ile ilgili birçok sorunun yanıtsız kalması değil, aynı zamanda ABD yönetiminin ilgiyi kendi ülkelerinden Çin’e yöneltmek için elinden geleni yapmasıdır.

Bunlar arasında, Wuhan’daki viroloji laboratuvarından bir sızıntı olmasının büyük ölçüde imkânsız olduğu sonucuna varan DSÖ’nün ocakta Çin’de yaptığı saha araştırmasının bulgularının reddedilmesi ve DSÖ’yü Çin’de başka bir köken araştırması yapmaya zorlaması da var.

ABD’DE GÖRÜLEN COVID-19 VAKALARI İLE İLGİLİ BİRÇOK SORU YANITSIZ KALDI

Çin’de ilk saha araştırmasını yapan uzmanların mesleki dürüstlüğüne dil uzatan ABD yönetimi bu ikinci araştırmanın bilimsel, şeffaf ve uzmanların yönlendirdiği bir araştırma olması gerektiğini ilan etti. Ama bu istek tamamen asıl hedefi olan Çin’i suçlaması için bir bahane. ABD’nin desteklediği Çin’deki köken bulma araştırması iddia ettikleri ile çelişiyor, çünkü bu araştırma bilimsel, şeffaf ve uzmanların yönlendirdiği bir araştırma olmayacaktır.

DSÖ’nün ikinci kez köken araştırma planı uzmanlar ekinin bulguları ile çelişiyor, mart ayında yayınladıkları raporu ABD yönetiminin dünya sağlık kurumunu kendi istediklerini yapmaya zorlayacağı derecede, bir ifadeden başka her şey haline getiriyor. Öneri bütün DSÖ üyeleri ile gerekli danışmalar yapılmadığı için, planın nasıl gerçekleştirileceği belirsiz kalıyor.

CGTN araştırmasının DSÖ için ABD’nin statüsünden yararlanarak kendi ününü riske soktuğu konusunda bir sert uyarı olmalıdır. Çin’in DSÖ’nün Wuhan’da sürdürdüğü araştırma sırasında gösterdiği iş birliği ve şeffaflık ABD dâhil ülkeler için gerçek bilimsel ve uzmanca araştırmalara karşı nasıl tutum takınmaları konusunda bir örnek verdi. DSÖ’nün mart ayında yayınladığı raporunda özetlediği saha ekibinin vardığı sonuçların, eğer dünya virüsün insanlara sıçradığı noktaya kadar zaman çizelgesini izleyeceklerse, ABD dâhil farklı ülkelerde gelecekte yapılacak araştırmalar için bir başlangıç noktası olması gerekir.