Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) baş bilim insanı Soumya Swaminathan, ilk olarak Hindistan’da görülen yeni tip koronavirüsün (Covid-19) delta mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu ve bu yüzden baskın varyant haline geldiğini açıkladı.

Araştırmaya göre, delta varyantı, ilk kez İngiltere’de görülen alfa varyantına göre yaklaşık yüzde 60 daha bulaşıcı. Alfa mutant suşu ise, 2019’da Wuhan’da keşfedilen suştan daha fazla bulaşıcılığa sahip.

DSÖ’den 16 Haziran’da yapılan açıklamaya göre, söz konusu delta varyantı daha şiddetli semptomlara neden olabilecek. Ancak bu sonucun doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

DSÖ, söz konusu mutant suşun şu an dünya çapında 80’den fazla ülkeye yayıldığını ve mutant suşun daha mutasyona uğramakta olduğunu belirtti.

Geçen ay, DSÖ delta mutant suşunu “dikkat edilmesi gereken yeni koronavirüsün mutant suşu” (VOC) olarak ilan etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) açıklanan verilere göre, ülkede tespit edilen Covid-19 vakalarının yüzde 10’u delta varyantı ile enfekte oldu. Bu oran, geçen hafta hala yüzde 6 düzeyindeydi.

İngiltere’de delta varyant suşunun enfeksiyon sayısı ülkenin Covid-19 vakalarının yüzde 60’ından fazlasını oluşturdu.

Bunun dışında, Almanya ve Rusya’da delta varyantına yakalananlar sayısı da artıyor.

Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi, 19 Haziran’da bir vakada delta mutant virüsü tespit edildiğini açıkladı. Guangxi eyaletinin Nanning Şehri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 11 Haziran’da Endonezya’dan gelen bir kişinin delta virüsü ile enfekte olduğunu bildirdi. Guangdong eyaletinde şu an ortaya çıkan salgın türünün de delta varyantı olduğuna dikkat çekildi.