Zhao Quanmin, CRI Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19’un kaynağına dair araştırmalara yeniden başlanacağını, virüsün laboratuvardan sızması ihtimalinin dışlanamayacağını açıklamasının ardından uluslararası toplumun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Fort Detrick laboratuvarının incelenmesine dair talepleri yeniden güçlendi.

Uluslararası toplumun “ABD yönetiminin en karanlık deney üssü” olarak bilinen Fort Detrick laboratuvarı hakkında araştırma başlatılması çağrısı hem makul hem de haklı bir talep.

2019 yılının Temmuz ayında ABD’de aynı anda iki olağanüstü olay meydana geldi. ABD askerî makamları, aniden Fort Detrick laboratuvarını kapattı. Bununla birlikte, birçok eyalette aynı dönemde “e-sigara hastalığı” diye gizemli bir rahatsızlık ortaya çıktı. “E-sigara hastalığı”nın semptomları, Covid-19’la büyük benzerliklere sahip. Dolayısıyla kamuoyunda Fort Detrick’ten virüs sızdığına dair şüpheler ortaya çıktı, zira söz konusu laboratuvarda insan sağlığı için büyük tehlike oluşturan çok sayıda virüsün bulunduğu uzun süredir biliniyor. Ayrıca adı geçen laboratuvar, daha önce birçok kez yaşanan güvenlik kazalarıyla meşhur.

Ancak tüm bu şüphelere karşın Washington, “Ulusal Güvenlik” bahanesiyle konu hakkında daha fazla bilgi açıklamayı reddetti. Bu tutum, böylesine ciddi bir olaya dair şüpheleri giderebilir mi?

Bunun yanında, Wuhan’daki laboratuvarda uzmanlar incelemelerde bulunmuşken, Fort Detrick’in neden dokunulmazlığı var? Covid-19 virüsü insanlığa büyük zarar verdi. Salgının tekrarlanmasını önlemek için virüsün kaynağına dair araştırmaların birçok ülkede yürütülmesi gerekiyor.

Virüsün kaynağına dair küresel çaptaki araştırmaların Çin ile ilgili kısmı sona erdi. DSÖ tarafından mart ayında yayımlanan raporda, virüsün Çin’deki laboratuvardan sızmış olma ihtimalinin son derece düşük olduğu sonucu ilan edildi.

DSÖ, daha sonraki araştırmalarda virüsün laboratuvardan sızmış olma ihtimalinin dışlanamayacağını açıkladı. Dolayısıyla üzeri şüphe bulutlarıyla dolu Fort Detrick’in araştırmalardaki ilk hedef olarak belirlenmesi, hem bilimsel araştırmalar için bir gereklilik hem de dünya halklarının talebi.

Virüsün kaynağı konusundaki en büyük şüpheli olan ABD, iş birliği yapmak yerine, bilimsel araştırmaları siyasi bir kart olarak kullanmaya çalışıyor.

Uluslararası toplum ise gerçeği arıyor ve siyasi manipülasyonlara kesinlikle karşı çıkıyor. CGTN Düşünce Kuruluşu, dün dünya genelinden internet kullanıcılarının katıldığı bir anketin sonuçlarını açıkladı. Buna göre, katılımcıların yüzde 80’i, Covid-19’un kaynağının araştırılması meselesinin siyasallaştırıldığı görüşünde.

Uluslararası kamuoyunun çağrısına kulak verilmeli. DSÖ, dünya halklarının virüsün kökenine dair araştırmaların ABD’de yürütülmesi talebini dikkate alarak, ABD’nin Fort Detrick laboratuvarının yanı sıra, ülke dışındaki 200’den fazla biyoloji laboratuvarıyla ilgili araştırmalar başlatmalı.