Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uzman ekip önceki gün Çin Bilimler Akademisi Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü ziyaret etti.

CNN ve Associated Press’te yer alan habere göre, DSÖ uzman ekibi enstitüde üç buçuk saat kaldı ve bu esnada enstitünün Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Shi Zhengli gibi uzmanlarla derinlemesine temasta bulundu.

Uzman ekibinin üyesi ve İngiliz zoolog Peter Daszak, verdiği röportajda, “Bu laboratuvarı çok iyi biliyorum. Çok iyi bir viroloji laboratuvarıdır. Bir sonraki SARS ile ilgili koronavirüsün ne olacağını araştırma konusunda çok başarılı. Ama maalesef ilgili araştırmanın virüsün gerçeklerine çok yakın olmasından dolayı bazı insanlar onu suçluyor. Bu çok ironik.” ifadelerini kullandı.

CNN’de yer alan habere göre, Peter Daszak, defalarca Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı’nın (P4 laboratuvarı) güvenlik prosedürlerine tam güvendiğini kaydetti.

Birçok ülkeden tıp, viroloji, gıda güvenliği ve epidemiyoloji uzmanlarından oluşan DSÖ uzman ekibi 14 Ocak’ta Çin’e ulaşmış ve 14 günlük karantinaya girmişti. Karantinadan çıktıktan hemen sonra uzman ekibi arka arkaya Wuhan Jinyintan Hastanesi ve Wuhan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı gibi yerlere ziyaret yaptı.

3 Şubat’ta uzman ekibi ve Çinli uzmanlar birlikte Wuhan Viroloji Enstitüsü ve P4 laboratuvarına ziyareti gerçekleştirdi. Söz konusu laboratuvar, Çin’de güvenlik seviyesi açısından en yüksek biyolojik laboratuvar durumunda.

Peter Daszak, Twitter’da yaptığı paylaşımda, Shi Zhengli gibi uzmanlarla çok önemli, samimi ve açık bir görüşme yaptıklarını ve bazı önemli soruların sorulup yanıtlandığını ifade etti.

Peter Daszak, Çin’in güney bölgesinde yarasa kaynaklı koronavirüsleri inceleme konusunda zengin deneyime sahiptir ve daha önce birçok kez bazı komplo teorilerine dayalı yeni koronavirüsün laboratuvardan sızıldığına dair iddiayı çürütmüştü.

Peter Daszak ayrıca dış dünyanın araştırmanın şeffaflığı konusundaki şüphelere de yanıt verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Shi Zhengli ile görüştük. Bu konuda çok açık ve samimi. Virüsün kaynağına dair araştırmalar kısa süre içinde bir sonuca ulaşmayacak.”

Salgının ortaya çıkmasından bu yana eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump dâhil olmak üzere Amerikalı siyasetçiler hiçbir kanıt sunmadan yeni koronavirüsün Wuhan’daki laboratuvardan sızdığına dair komplo teorilerini ortaya attı.

Ancak dünyadaki çoğu uzman söz konusu iddiaya katılmıyor. Mart 2020’de Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, ABD, İngiltere ve Avustralya’nın bulaşıcı hastalık uzmanları genomik verileri karşılaştırarak yeni koronavirüsün laboratuvardan sızmasına ihtimal vermedi.

Çinli direktör Shi Zhengli, Temmuz 2020’de Science dergisine verdiği röportajda, yeni koronavirüsün doğal konağının yarasalar olabileceği gibi diğer yabani hayvanlar da olabileceğini belirtti.

Shi Zhengli, “Dünyanın her yerindeki bilim insanları şöyle bir sonuca ulaştı, yeni koronavirüs laboratuvarlardan değil, doğadan çıktı. Donald Trump’ın iddiaları tamamen gerçeğe aykırı. Bize bir özür borçlu.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, birçok kez Çin’in açık, şeffaf ve sorumlu tutumunu yineledi ve diğer tarafların da Çin gibi virüsün kaynağına dair araştırma konusunda bilimsel ilkeleri izlemesini istediklerini ifade etti.