Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı uzman ekibi ve Çinli uzmanlar bugün Hubei Hayvan Kaynaklı Salgınları Önleme ve Kontrol Merkezi’ne yaptıkları ziyaret esnasında veteriner laboratuvarlarına gitti. Ziyaret esnasında, hayvanlardan kaynaklı salgınların önlenmesi ve kontrolüyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ortak uzman grubu dün Hubei eyaleti ile Wuhan kentinin hastalık kontrol ve önleme merkezlerini (CDC) ziyaret etmişti. Ziyaretler kapsamında biyogüvenlik seviye-3 laboratuvarı ve grip referans laboratuvarı gibi farklı laboratuvarlarda temas ve incelemelerde bulunan uzman grubunun, kentteki ilk Covid-19 vakalarıyla ilişkili numune ve araştırma verilerini gözlemlemenin yanı sıra, merkezlerdeki uzmanlarla görüşme imkânı bulduğu kaydedildi.

DSÖ ekibi 14 Ocak’ta Wuhan’a ulaştı ve öncelikle Çin’in salgını önleme tedbirleri uyarınca 14 günlük karantinaya girdi.

DSÖ ve Çin, ekibin daha fazla tıbbi gözlemden geçmek yerine karantinadan hemen sonra saha çalışmalarına başlaması konusunda fikir birliğine vardı. Ancak tüm ekibin kapalı devre yönetim sistemi altında birlikte çalışması gerekiyor. Ekibin konaklama ve ulaşımı da DSÖ tarafından ayarlanmıştır.

29 Ocak’tan bu yana DSÖ uzmanları ve Çinli meslektaşları birlikte Hubei Eyaleti Çin ve Batı Tıbbı Hastanesi, Wuhan Jinyintan Hastanesi, Wuhan Baishazhou Pazarı ve Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’nda saha çalışmaları yaptı. Ayrıca Covid-19 salgınıyla mücadele temalı bir sergiyi de ziyaret ettiler. Tüm bu mekanlar, DSÖ ekibi tarafından talep edilmiş ve gereksinimlerine göre Çin tarafından ayarlanmıştır.

29-30 Ocak tarihlerinde Wuhan’da tespit edilen ilk vakaları tedavi eden Hubei Eyaleti Çin ve Batı Tıbbı Hastanesi ve Jinyintan Hastanesi’ne yaptıkları ziyaretler sırasında, DSÖ uzmanları yönetim kadrosuyla iletişim kurdu ve hastanelerin sağlık çalışanları ve Wuhan’da tespit edilen ilk Covid-19 vakalarıyla temasta bulundu.

DSÖ uzmanlarının Çin’deki programı_fororder_微信图片_20210202145121

DSÖ ekibinin üyesi ve Eco Health Alliance Başkanı Peter Daszak, en önemli anda salgınla mücadelenin ön cephesinde çalışan sağlık personeliyle doğrudan diyaloğun çok önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Uzmanlar ayrıca Zhang Dingyu ve Zhang Jixian gibi salgınla mücadelede Çinli kahramanlarla da görüştü.

DSÖ uzmanları 31 Ocak’ta Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’na ziyaret yaptı ve pazarda çalışanlar, satıcılar, yerel sakinler ve medya temsilcileriyle görüştü.

Hem DSÖ hem de Çin’den uzmanlar, video konferans ve yüz yüze görüşme yoluyla toplanan veriler üzerinde inceleme yapıyor.

Dışarıdan gelen gereksiz müdahaleyi önlemek için saha ziyaretleri medyaya açık tutulmuyor. Bununla birlikte medyanın saha çevresinde çekim yapması serbesttir.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ön yargı, spekülasyon ve virüsün kaynağına dair araştırmayı siyasallaştırma girişimlerinin uygunsuz olduğunu ve DSÖ uzmanlarına gereksiz müdahale getirebileceğini ifade etti. Zhao Lijian, DSÖ uzman ekibinin siyasi faktörlerin müdahalesi olmadan virüsün kaynağına dair bilimsel araştırmayı sürdürebilmesi için ABD’yi Çin ile sorumlu bir tutumla iş birliği yapmaya çağırdı.