CGTN / John Gong

China Daily bir hafta önce, Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) Covid-19’la ilgili çalışmalar yapan bir Avrupalı biyoloğun Covid-19’un kökenini belirleme ile ilgili kısa süre önce kurulan DSÖ danışma grubunun Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından düzenlenen siyasi bir hileden başka bir şey olmadığını bildirdiğini yazdı.

DSÖ 16 Temmuz’da, Sekreteryasının kesinlikle Covid-19 virüsünü de içeren “Yeni Patojenlerin Kökenleri” ile ilgili bir Uluslararası Bilimsel Danışma Gurubu’nun kurulduğunu ilan etti. Bu biyolog 24 Temmuz’da Facebook ve Twitter da dâhil sosyal medyada “DSÖ’nün bağımsızlığı” ile ilgili endişelerini açıkladı ve bu DSÖ danışma grubunu tanımlamak için “siyasi araç” terimini kullandı.

Daha kesin olarak, bu biyolog, bazı araştırmacı arkadaşlarının Çin’in merkezindeki Wuhan kentinde Covid-19’un kökenleri ile ilgili Çin-DSÖ ortak çalışmasının sonuçlarını desteklediklerini açıkladıktan sonra ABD ve bazı medya kanallarının ağır baskısı altına girdiğini söyledi. Çin-DSÖ ortak çalışmasının raporu Wuhan Laboratuvarı’ndan sızıntının son derece ihtimal dışı olduğunu belirtiyordu. 

DSÖ’nde perde arkasında olup bitenlerin ABD’nin DSÖ temsilcilerinin siyasi olarak çevirdiği bir dalavere amacıyla, Çin’i suçlamak için bir güç politikası ve muhtemelen para politikası olduğu çok açık. 5 yıllık görev süresi gelecek yıl dolan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da muhtemelen yeniden seçilmek için bunu isteyerek kabul ediyor. Bu şüphelerden biri ancak Tedros’un bu ABD liderliğindeki plana nasıl tepki vereceği ile ilgili başka senaryolar da var.

Şimdi Amerika’nın DSÖ’deki üyeliğine, salgına karşı mücadelenin zirvesinde Trump yönetimi tarafından umursamazca son verildiği için, Biden’ın 2021’in başında göreve başladıktan sonra yaptığı ilk işlerden biri olarak DSÖ’ye geri dönmesini övmemiz gerektiği belirtilmelidir. Ama Biden yönetimi gecikmiş ödemelerini yapmak ve Amerika’nın dünyanın küresel sağlık için birincil ortak platformunu düşüncesiz biçimde terk etmesini tamir etmek yerine, tamamen gereksiz ve dünya sağlık topluluğunun çoğunluğunun yalnızca komik bir komplo teorisi olarak gördüğü bir şey için başarısızlığı kesin ümitsiz bir savaşa girmeye karar verdi.

ÇİN DÜNYAYA 2 MİLYAR DOZ COVID AŞISI SAĞLAMAYI HEDEFLİYOR

Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosu’na bağlı 16 örgütün tamamı dahil ABD istihbarat kurumlarının Wuhan Laboratuvarı’ndan sızıntı teorisinin peşine düşmesi şimdi tazıların asla yakalayamayacakları rüzgâr tulumlarının peşine düşmesi gibi bir şey haline geliyor. CNN, 16 Ağustos’ta şu anda bazı ABD istihbarat kurumlarının Wuhan Laboratuvarı’nda incelenen virüs örneklerinden alınan genetik hazinesinde araştırma yaptıklarını bildirdi.

Biden, ABD İstihbarat Topluluğundan, kendisine ağustos sonuna kadar Wuhan Laboratuvarı sızıntı teorisi ile ilgili bir kanıt getirmelerini istedi. İstihbarat kurularının üç haftaları kaldı ve ben (Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nın merkezinin bulunduğu Virginia’nın Langley’deki) zavallı adamlara kullanışlı bir şeyler bulmaları için bol şans diliyorum.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Uluslararası Covid-19 İş Birliği Forumu’nun 5 Ağustos’taki ilk toplantısında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Çin’in dünyaya 2 milyar doz Covid aşısı sağlamayı hedeflediğini ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) 2021 yılı boyunca 100 milyon dolar vereceğini ilan ettiğini söyledi. Beyaz Saray’ın uluslararası topluma böyle cömert bir katkıda bulunacağını beklemiyorum ama ABD hükümeti, güney bölgelerinde daha çok Amerikalıyı aşı olmaya ikna etmek için çaba gösterebilir. ABD’deki günlük vaka sayıları yine korkunç boyutlara çıkmaya başladı.