Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve devamında çok sayıda ülkede görülen nedeni belirsiz hepatit virüsüne ilişkin, “Bu virüsün kaynağına dair en kuvvetli varsayım adenovirüsü işaret ediyor, fakat Covid19‘un bu virüsteki muhtemel rolünü, vakaların Covid19 koenfeksiyonu veya geçmiş enfeksiyonlarla alakalı olup olmadığını da ciddi oranda dikkate alıyoruz.” dedi.

DSÖ Küresel HIV, Hepatit ve Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Programı Araştırmacısı Dr. Philippa Easterbrook, Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında hepatit vakalarının güncel durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Örgütün üye ülkelerden gelen 348 hepatit vakayı doğruladığını belirten Easterbrook, 70 vakanın ise doğrulanma aşamasında olduğunu kaydetti.

EN KUVVETLİ İHTİMAL ADENOVİRÜS

Easterbrook, vakaların görüldüğü ülkelerde geçen hafta yapılan ek araştırmaların nedeni belirsiz hepatit virüsüne dair daha somut neticeler verdiğini belirterek, “İngiltere başta olmak üzere vakaların görüldüğü ülkelerde virüsün genetiği ve enfekte olan çocukların bağışıklık tepkisi incelendi. An itibarıyla bu virüsün kaynağına dair en kuvvetli varsayım adenovirüsü işaret ediyor, fakat Covid19‘un bu virüsteki muhtemel rolünü, vakaların Covid19 koenfeksiyonu veya geçmiş enfeksiyonlarla alakalı olup olmadığını da ciddi oranda dikkate alıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Şu an dünyada 6 ülkede 5’in üzerinde vakanın görüldüğünü aktaran Easterbrook, vakaların yüzde 70’inde adenovirüs, yüzde 18’inde de Covid19 bulunduğu bilgisini paylaştı.

Easterbrook, virüs nedeniyle karaciğer iflası geçiren kişi sayısının hâlâ 18 olduğunu ifade ederek, “Karaciğer iflası geçiren vakaların biyopsi incelemelerinde karaciğer dokularına bakıldı ve bu iflasların, adenovirüsün yol açtığı olağan karaciğer iflasından farklı olduğu belirlendi. Karaciğer sorununun asıl kaynağına dair ek araştırmaların sonucunu bekliyoruz.” diye konuştu.

DSÖ’nün hepatit vakalarının raporlanması ve değerlendirmesine dair üye ülkelerle yakın temas içinde olduğunu belirten Easterbrook, bu hafta içinde vakalara ilişkin yeni bir güncellemenin yapılabileceğini bildirdi.

Geçen ay İngiltere’de ortaya çıkan ve kısa zamanda 20 ülkeye yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün, Covid19‘un ardından yeni bir küresel salgına yol açabileceğinden şüpheleniliyor.

Sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor.